Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Nisan’da 46,8 Seviyesine Geriledi

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan verilere göre, imalat sanayi PMI Nisan ayında 46,8’e gerileyerek sektördeki faaliyetlerin yavaşladığını gösterdi.
Türkiye İmalat PMI Nisan’da 46,8 Seviyesine Geriledi

Türkiye ve İstanbul için Nisan 2019 dönemine ilişkin, imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) açıklandı. Buna göre Mart ayında 47,2 gelen endeks, Nisan’da 46,8 seviyesine geriledi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan verilere göre İstanbul imalat PMI ise 46,3 seviyesinde gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen verilere göre Nisan ayında imalat sektöründeki zorlu koşulların devam etmesine bağlı olarak endekste düşüş oldu.

Türkiye içi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi 46,8 seviyesine geriledi. Bu düşüş faaliyet koşullarındaki yavaşlamanın on üçüncü ayda da sürdüğünü gösterse de görece ılımlı olduğu dikkat çekti. Yeni siparişlerdeki azalma endeki aşağı çekerken, söz konusu dönemde zorlu talep koşullarının devam etmesi, toplam siparişlerde ve yeni ihracat siparişlerinde yavaşlamaya neden oldu.

Nisan ayında üretimdeki yavaşlama da devam etti. Türk lirasının dolar karşısındaki zayıflığına bağlı olarak girdi maliyetlerinde 2018 yılın Ekim ayından bu yana en sert artış yaşandı. Buna bağlı olarak da nihai ürün fiyatları enflasyonu son altı ayın en yüksek hızını kaydetti. Siparişlerdeki azalmaya bağlı olarak firmalar stoklarını azaltmaya devam etti.

Bir önceki ay 46,6 gelen İstanbul İmalat PMI, Nisan’da 46,3’e geriledi.

Söz konusu düşüş İstanbul’da imalat sanayi sektöründeki yavaşlamanın dokuz ayı geride bıraktığını gösterdi. Faaliyet koşullarındaki yavaşlamanın büyük ölçüde yeni siparişlerdeki azalmaya bağlı olarak gerçekleştiği, firmaların zorlu talep koşullarından olumsuz olarak etkilendiği bildirildi.

Söz konusu dönemde yurt dışından alınan yeni siparişlerde de düşüş yaşandı. Ancak bu hız toplam yeni siparişlerde kıyaslandığında biraz daha ılımlı oldu. İstanbul firmaları üretimde ivme kaybederken, dokuz aydır devam eden bu düşüşün nispeten daha sakin gerçekleştiği görüldü.

Türkiye’nin imalat sanayi üretimindeki yavaşlama bir yılı geride bırakmış oldu.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, talep eksikliğinin bu ayki verilerde belirgin bir şekilde hissedildiğini, Türk lirasındaki değer kaybının enflasyona bağlı baskıları artırdığını yorumladı. İşgücü piyasasının olumlu sinyaller vermesine karşın, istihdamın yatay seyrettiğini dile getirdi.

Rapor özetinde yer alan bilgiye göre, mevsimsel etkilerden arındırılmış İstihdam Endeksi Nisan ayında son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Eşik değer olan 50,0 seviyesinin çok az altında kalarak istihdamın genel olarak istikrarlı şekilde devam ettiğini gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum