Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Mart Ayında 47,2 Seviyesine Yükseldi

İSO verilerine göre Türkiye İmalat PMI, Mart’ta 47,2 ile Temmuz 2018’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Detaylar şu şekilde…
Türkiye İmalat PMI Mart Ayında 47,2 Seviyesine Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası, Türkiye ve İstanbul için imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre Şubat ayında 46,4 seviyesinde gerçekleşen imalat PMI, Mart’ta 47,2’ye yükseldi. Bu seviye 2018 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek rakam olarak kaydedildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Mart ayında 47,2’ye yükselerek Temmuz 2018’den beri en yüksek seviyeyi kaydetti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İSO verilerine göre, üretim ve istihdamdaki yavaşlama son sekiz ayın en düşük hızını kaydetti. Mart 2019 gelişmeleri faaliyet koşullarının son bir yıl boyunca aylık bazda yavaşladığını gösterirken, yavaşlamanın dönem ortalamasına göre ılımlı olduğu kaydedildi.

Anket katılımcıları talepteki artışa bağlı olarak üretimdeki yavaşlamanın son sekiz ayın en düşük hızında gerçekleştiği sonucunu çıkarırken, diğer yandan zorlu piyasa koşullarının devam ettiği ve yeni siparişlerin yavaşladığı kaydedildi.

Şubat’ta 46,7 olan İstanbul İmalat PMI, Mart ayında 46,6 olarak açıklandı.

İstihdamdaki düşüşün sınırlı olması iyileşmeye yönelik gelişmelerin olduğuna yorumlanırken, maliyet enflasyonundaki artışın yansıması olarak nihai ürün fiyatlarının son dört ayda ilk kez arttığı kaydedildi. Söz konusu dönemde hem girdi hem de nihai ürün fiyatlarındaki artışların, 2018 yılındaki rakamların belirgin şekilde altında gerçekleştiği ifade edildi.

Zorlu ekonomik koşulların devam etmesine bağlı olarak İstanbul imalatçılarının yeni siparişlerinin gevşediği, bu yavaşlamanın 2019 yılının başından bu yana en yüksek hızda olduğu açıklandı.

İSO Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, sonuçların ülke için umut verici olduğunu yorumladı.

Üretim ve istihdamdaki yavaşlamanın 2018 yılının ortalarından bu yana en düşük hızda gerçekleşmesini Türkiye için yolun sonunda ışık olduğuna yorumlayan, Harker, talepteki zayıflığın etkisiyle yeni sipariş almanın en önemli zorluklardan biri olmaya devam ettiğini dile getirdi. Mart ayında yeni ihracat siparişlerinde de yavaşlama görüldü.

Bunda özellikle Avrupa pazarlarındaki zayıflığın etken olduğu yazıldı. Birikmiş işlerde geçen yılın Şubat ayından bu yana en ılımlı azalma olurken, bu durum sektörde kapasite baskısını yeniden başlatacağına yorumlandı. Türk lirasında son dönemde yaşanan değer kaybının, girdi maliyetleri enflasyonunda artışa yol açtığı aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum