Yatırım yapmaya başla!

Kasım’da 49,5’e Yükselen Türkiye İmalat PMI Eşik Değere Çok Yaklaştı

Türkiye’nin imalat PMI Kasım ayında 49,5’e yükselirken, üretimde son bir buçuk yıldır ilk defa artış oldu.
Kasım’da 49,5’e Yükselen Türkiye İmalat PMI Eşik Değere Çok Yaklaştı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), imalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) Kasım verilerini açıkladı. Türkiye’nin imalat PMI, Kasım 2019 döneminde 49,5’e yükselerek eşik değer olan 50,0’a yaklaşırken, İstanbul İmalat PMI 54,2 seviyesine ulaştı. Üretim kısmında son bir buçuk yıldır ilk kez artış olurken, sektörün faaliyet koşullarında hafif oranda yavaşlama kaydedildi.

Ekim ayında 49,0 seviyesinde gelen Türkiye imalat PMI, Kasım’da 49,5’e yükseldi.

İmalat  PMIİSO’nun her ay açıkladığı imalat PMI verileri, ekonomik büyümede öncü göstergeler arasında en önemli olanlardan birisi. İmalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir paramatrelerden biri olarak kabul edilen verilere göre, imalat sanayi üretiminde 2018 yılının Nisan ayından bu yana ilk defa artış oldu.

Bir önceki ay 53,6 gelen İstanbul imalat PMI, Kasım’da 54,2 seviyesine yükselerek, 2018 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek hızı gösterdi. Böylelikle üst üste üç aydır artış göstermiş oldu. İstanbul’da yeni siparişlerdeki büyüme oranı son 21 ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi.

Söz konusu dönemde yeni ihracat siparişlerinde de artış oldu. Fakat bu artış yeni sipariştekilerle kıyaslandığında daha sınırlı düzeyde oldu. Üretim hacminde Ekim ayındaki genişleme Kasım’da da devam etti ve 2018’in Şubat ayından bu yana en yüksek orana ulaştı. Yeni ve ihracat siparişlerinde artış olması ekonomideki güçlenmeye işaret etti.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, verilere bakıldığında en önemli gelişme olarak, üretimde bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez artış olmasını gösterdi.

Üretimde ArtışSöz konusu artışa dikkat çeken Harker, bu oranın ılımlı düzeyde olduğunu vurguladı. Firmaların piyasa koşullarına duyduğu güvende iyileşme olduğunu belirten isim, son verilere bakılarak sanayi üretiminde yıllık bazda artış öngördüklerini dile getirdi. Öte yandan müşterilerin talebindeki kırılganlık bu ay da devam etti.

Bu da yeni sipariş miktarındaki artışın çok az olmasına sebep oldu. Kasım ayında girdi maliyetleri enflasyonunda son 58 ayın en düşük seviyesi kaydedildi. Satın alma faaliyetleri 19 aylık düşüş serisini sonlandırırken, yukarı yönlü fiyat baskısının az da olsa devam ettiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum