Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Haziran’da 47,9 ile Yaklaşık Bir Yılın En Yükseğinde Gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan verilere göre, yeni siparişlerdeki yavaşlamanın son 14 ayın en ılımlı şekilde gerçekleşmesiyle, Türkiye imalat PMI Haziran’da 47,9’a yükseldi.
Türkiye İmalat PMI Haziran’da 47,9 ile Yaklaşık Bir Yılın En Yükseğinde Gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası (İSO) imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) sonuçlarını açıkladı. Buna göre imalat PMI Haziran ayında 47,9 ile yaklaşık son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde endekste kayda değer ölçüde iyileşme olurken, İstanbul İmalat PMI 46,5’e gerileyerek bu şehirdeki imalat sektörünün faaliyet koşullarında yavaşlama olduğunu gösterdi.

İSO tarafından yapılan anket sonuçlarına göre Mayıs ayında 45,3 gelen Türkiye İmalat PMI Haziran’da 47,9’a yükseldi.

Satın Alma Yöneticileri EndeksiSöz konusu artış imalat sektöründeki yavaşlamanın 2018 yılının Temmuz ayından bu yana gözlenen en düşük oranda gerçekleştiğine işaret etti. Yeni alınan siparişlerdeki yavaşlamanın son 14 ayın en ılımlı düzeyinde gerçekleşmesi de endeksin yükselmesinde en önemli etken oldu.

Rapora göre küresel pazarlarda talebin iyileştiğine yönelik işaretlerin alınmasıyla birlikte yeni ihracat siparişleri Şubat ayından bu yan ilk kez artış gösterdi. Yılın ikinci çeyreğinin sonunda üretim ve istihdamdaki yavaşlama daha sınırlı düzeyde oldu.

İmalatçıların satın alma faaliyetlerindeki gerileme, Mayıs ayına göre belirgin bir şekilde daha düşük oranda gerçekleşti. Buna bağlı olarak girdi stoklarındaki düşüş Mayıs’a kıyasla yavaşladı.

Haziran ayında hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyatları enflasyonunda düşüş gözlendi.

İstanbul PMITürk lirasında devam eden değer kaybı maliyet fiyatlarını yükseltirken, bu durum nihai ürün fiyatlarının da artış göstermesine sebep oldu. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, yılın ikinci çeyreğinin bitmesiyle birlikte Türk imalatçılarını cesaretlendiren işaretletin alındığını belirtti. Açıklanan rakamların sanayi üretimi verilerinin 2019 ortalarında istikrar kazanabileceğini gösterdiğini yorumladı.

Mayıs ayında 47,1 olarak açıklanan İstanbul İmalat PMI ise Haziran’da 46,5’e geriledi. Bu sonuçlar İstanbul’da sektördeki faaliyet koşullarının devam ettiğini gösterdi. Son yedi yıldır yavaşlayan yeni ihracat siparişleri, bu ay da düşüş gösterdi. Firmaların satın alma, üretim ve istihdam verileri de bu gelişmelere bağlı olarak yavaşladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum