Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye İmalat PMI Ekim’de 51,2’ye Geriledi

Türkiye İmalat PMI Ekim'de 50,0 eşik değerin üzerinde kalsa da düşüşünü sürdürdü.
Türkiye İmalat PMI Ekim’de 51,2’ye Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim 2021 verileri açıklandı. Buna göre Eylül ayında 52,5 olan endeks, Ekim’de 51,2 değerine geriledi.

IHS Markit’ten elde edilen veriler, endeksin 50,0 eşik değerin üzerinde gerçekleştiğini gösterse de son üç aydır art arda düşüş gerçekleşti. Üretim ve yeni siparişlerde yavaşlama olduğuna dikkat çekildi.

Döviz kurlarındaki dalgalanmanın girdi maliyetlerini olumsuz etkilediği belirtildi.
İmalat PMI Ekim'de Düşüş Gösterdi
Kaynak: İSO

Yeni sipariş ve üretim alanında yılın son çeyreğinin başlangıcından itibaren hız kaybedildiği aktarıldı. Yeni siparişleri kısıtlayan faktörlerden elektronik parça tedarikindeki yetersizliğe dikkat çekildi. İhracat siparişlerinde artış olmasının ise toplam yeni sipariş görünümünü pozitif etkilediği belirtildi.

Tedarik zincirinde aksama olması teslimat sürelerini uzattı. Tedarikçilerin malzeme temin etme konusunda yaşadığı zorlukları dile getirdiği bildirildi. Arzda sıkıntı olmasının fiyat artışına yol açtığı söylenirken, Türk lirasındaki değer kaybının da girdi maliyetini artırdığının altı çizildi.

Enflasyonun yükselmesinin firmaların kendi satış fiyatlarını artırmasına ve ham madde temininde yaşanan sıkıntıların girdi stoklarının çoğalmasına neden olduğu bildirildi. İstihdam artışı da son iki aydır yavaşlama gösterdi.

GCM Yatırım Banner

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, son aylarda yaşanan arz sıkıntıların Türk imalat sektörünün olumsuz etkilemeye başladığını söyledi. Başta elektronik parça olmak üzere bazı önemli ürünlerin temin edilememesinin, üretimi ve yeni siparişleri baskıladığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın