Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Aralık Ayında 44,2 Seviyesinde Gerçekleşti

Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan imalat PMI verisi, Aralık ayında 44,2 seviyesinde gerçekleşerek yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. İşte detaylar;
Türkiye İmalat PMI Aralık Ayında 44,2 Seviyesinde Gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit tarafından elde edilen PMI anket verileri yayımlandı. Buna göre; Türkiye PMI göstergesi Aralık ayında 44,2 seviyesine işaret etti. Son aylarda kısmi bir istikrar sağlanmasına karşın Aralık ayında Türk imalat sektöründe zorlu koşulların devam ettiğini gösterdi.

Üretim ve yeni siparişlerin yavaşlamasına karşın gerilemenin Kasım ayına göre daha düşük oranda gerçekleştiği belirtildi.

Kasım'a Göre Daha Yavaş GerilemeAçıklanan verilere göre; maliyet enflasyonundaki düşüşe bağlı olarak şirketlerin müşteri talebini artırmaya yönelik çabaları desteklemek için satış fiyatlarını azaltma imkanı bulunduğu da ifade edildi. İSO Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nde 50,0 değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret etti.

Kasım ayında 44,7 seviyesinde kaydedilen Türkiye İmalat PMI, Aralık ayında 44,2 seviyesi ile faaliyet koşullarının daha da zayıfladığını gösterdi.

Aralık İmalat PMİ 44,2 SeviyesindeZorlu faaliyet koşullarının üretim ve yeni siparişlerin daha da yavaşlamasına neden olduğu bilgisi alındı. Buna karşın yavaşlamanın bir önceki aya göre daha hafif gerçekleştiği belirtildi. Yeni ihracat siparişlerindeki ivme kaybıyla birlikte toplam yeni iş hacmine göre çok daha sınırlı gerçekleşmeye devam ettiği ifade edildi.

Raporda, üretimdeki yavaşlamaya bağlı olarak istihdamın 2018 yılı sonunda azalmaya devam ettiği de belirtildi. Aynı zamanda satın alma faaliyetlerinin de Aralık ayında yavaşladığına dikkat çekildi. Döviz kurunun öncesine kıyasla daha istikrarlı hareket etmesi ile girdi maliyetleri enflasyonunun daha da düşmesi sağlandığı belirtildi.

Girdi fiyatlarındaki artış hızı ise Eylül ayındaki rekor seviyesinden sonra Aralık ayında üst üste üçüncü ayda da geriledi.

Girdi Maliyetlerindeki Artış GerilediBu gerileme ile birlikte 2016 yılının Eylül ayından beri görülen en düşük seviyesi gerçekleşmiş oldu. Maliyet enflasyonundaki gerilemenin ise imalatçıların talebi canlandırmak adına müşterilerine indirim yapmasıyla sağlandığı ifade edildi. Bu şekilde nihai ürün fiyatlarının yaklaşık son 6,5 yılda ilk kez gerilediği belirtildi.

İstikrar belirtilerine rağmen Türk imalatçılarının 2018’in Aralık ayında zorlu piyasa koşulları ile mücadele ettiğini söyleyen IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, enflasyon cephesinde bir miktar daha rahatlama olduğunu belirtti. Harker, “Girdi maliyetlerindeki artışın yavaşlamasının etkisiyle firmalar, talebi canlandırmaya yönelik çabaların bir parçası olarak satış fiyatlarını düşürme olanağı buldu,” ifadelerini de kullandı.

Üretimin bir ay öncesine göre nasıl değiştiği sorusu ile “zorlu piyasa koşulları devam ediyor” şeklinde cevap buldu.

Zorlu Koşullara Dikkat ÇekildiZorlu faaliyet koşulları nedeniyle üretimin biraz daha yavaşladığı belirtilirken, üretimdeki düşüş hızının üst üste 3 ay olacak şekilde hız kayvettiği söylendi. Ağustos ayından beri gözlenen en düşük seviyenin Aralık ayında gerçekleştiği ifade edildi. Üretimdeki yavaşlama trendinin ise 8. aya ulaştığı dikkat çekti.

Ürünlerin satış fiyatlarının son 1 ayda nasıl değiştiği sorusuna ise nihai ürünlerin fiyatlarında Aralık ayında da azalma kaydedildiği cevabı verildi. Bu şekilde 2012 yılının Eylül ayından beri devam eden fiyat artış sürecinin kesintiye uğradığı belirtildi. Kur istikrarı ile maliyet enflasyonundaki yavaşlamanın katkısının şirketlerin müşteri talebini canlandırmasına yardımcı olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul İmalat PMI verisi ise Aralık ayında 45,2 seviyesine işaret ederek, Kasım ayındaki 44,1 seviyesinden yükselişe geçti.

İstanbul İmalat PMI Yükseldiİstanbul İmalat sektörünün faaliyet koşullarındaki bozulmanın son 4 ayın en düşük hızında gerçekleştiğine işaret edildi. Üretim, yeni siparişler ve istihdamdaki yavaşlamanın daha sınırlı olmasının ise manşet endeksindeki yükselişi desteklediği belirtildi. Aralık ayında üretimdeki ivme kaybının, Ağustos ayından beri gözlenen en düşük oranda gerçekleştiği de ifade edildi.

İstanbul’da toplam yeni siparişlerdeki yavaşlamanın Aralık ayında hız keserek devam ettiği; ama yeni ihracat siparişlerindeki oldukça ılımlı yavaşlama ile karşılaştırıldığı zaman çok daha güçlü gerçekleştiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum