Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin İlk Uzay Merkezi Avrupa’nın En İyisi Olacak!

Türkiye, nihayet ilk uzay merkezine kavuşuyor. Bursa’ya inşa edilecek olan bu tesisin Avrupa’nın en iyi uzay ve havacılık merkezi olacağı belirtiliyor.
Türkiye’nin İlk Uzay Merkezi Avrupa’nın En İyisi Olacak!

Bir hayal sonunda gerçek oluyor! Ülkemizin ilk uzay merkezinin nihayet temelleri atılıyor. Soğuk Savaş döneminde dünyanın süper güçleri arasında iyice kızışan rekabete, yıllar sonra biz de ortak oluyoruz.  28 Haziran 1973 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde savunma sanayiine destek amaçlı kurulan TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş) şirketinin ardından yine gözümüzü semaya çeviriyoruz.

TÜBİTAK’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), Türkiye’nin bu alandaki ilklerinden biri olmaya hazırlanıyor. Avrupa’nın en iyisi olacağı söylenen GUHEM için ayrılan bütçe az bulunsa da uzun yıllar sonra atılan bu adım her şeye rağmen umutlarımızı yeşertmeyi başarıyor.

125 Milyon Liralık Merkezin Temelleri 22 Ağustos’ta Atılacak!

125 Milyon Liralık Merkezin Temelleri 22 Ağustos’ta Atılacak!Gökmen Projesi kapsamında BTSO, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Bursa’da inşasına başlanacak olan Uzay ve Havacılık Merkezi, genç kuşağı bu alanlara yönlendirmeyi amaçlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yanı sıra TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğini alan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), yaklaşık olarak 13 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek. 22 Ağustos’ta temeli atılacak olan Uzay Havacılık Merkezi için ayırılan bütçenin ise 125 milyon TL olduğu belirtiliyor.

Dünyada En İyi İlk 5 Arasına Girecek!

Dünyada En İyi İlk 5 Arasına Girecek!İnşası tamamlandıktan sonra Avrupa’nın en iyi uzay havacılık merkezi olması beklenen GUHEM’in dünyada ise en iyi 5 havacılık merkezi arasında yer alacağı belirtiliyor. Etkileyici bir mimariye sahip olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi, iki katlı bir yapıya sahip olacak. Alt katında uçuş simülatörlerini barındıracak olan GUHEM’in ikinci katında ise güneş sistemi, atmosfer olayları ve gezegenler ile ilgili bilgiler paylaşılacak.

Türkiye’nin İlk Uzay Temalı Merkezi Olacak!

Türkiye’nin İlk Uzay Temalı Merkezi Olacak!Sahip olduğu özelliklere ek olarak ziyaretçilerinin yer çekimsiz alan deneyimine erişebilecekleri GUHEM, Türkiye’nin ilk uzay temalı merkezi olacak. Başta birçok öğrencinin dikkatini çekmesi beklenen bu proje sayesinde ülke çapında daha fazla farkındalık oluşturması hedefleniyor.

Ayrıca BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise yapmış olduğu açıklamada; “Türkiye’nin ilk astronotunu Bursa’dan çıkarmayı hedeflediklerini” belirtti. Bursa’nın otomotiv ve tekstil sektörlerindeki güçlü altyapısının kullanımıyla, ülkemizin ilk uzay merkezinin daha da ileri seviyelere çıkartılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum