Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Karanfili “Likya Kaya” Dünya Pazarıyla Buluşacak

Türkiye’nin, Likya Kaya adındaki ilk tescilli karanfili dünya pazarıyla buluşturularak, 36 ülkeye ihracat yapılması hedefleniyor.
Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Karanfili “Likya Kaya” Dünya Pazarıyla Buluşacak

Yerli karanfil çeşitliliğinin artırılması, döviz kaybının önlenmesi ve üretim maliyetlerinin azaltılması amacıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli karanfili tescillendi. Yaklaşık 3 yıl önce yapılan başvuru neticesinde tescillenen karanfil ise ihale yoluyla özel bir firmaya satıldı.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün (BATEM) tarafından geliştirilen Likya Kaya adındaki karanfiller başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke pazarına sunulacak.

Süs bitkileri ihracatının %65’ini karşılayan Antalya’da üretilen karanfiller, Türkiye’nin ilk yerli ve milli karanfili özelliğini taşıyor.

Likya Kaya KaranfiliBATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Türkiye’de ilk defa yerli ve milli karanfil çeşidini, 2018 yılında tescillendirdiklerini söyledi. Enstitü tarafından geliştirilen Likya Kaya karanfilinin 7 firmanın kurduğu bir çiçek firmasına 5 yıllığına, 15 bin 600 lira bedelle devredildiğini anlatan Ünlü, bu sayede Türk markalarının dış pazarlara açılabileceğini dile getirdi.

Yerli ve milli karanfil olması açısından ihracatının da çok önemli olduğunu vurgulayan Ünlü, katma değeri yüksek ürünlerle döviz kaybının önlenmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

Rusya, Japonya ve Avrupa olmak üzere 36 ülkeye ihracat yapılması amaçlanıyor.

36 Ülkeye İhracat HedefleniyorTürkiye’nin ilk yerli ve milli karanfilini satın almaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Ömer Gündeşlioğlu, “Özlemini duyduğumuz bir eksikliğimizi gideriyoruz. Bu çeşidin yaygınlaşacağına inanıyorum. Bizim de tescilli çeşidimiz var diyerek iftiharla pazarlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Tescilli karanfili satın alan firmanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gündeşlioğlu, mevcut karanfil üretimi için anaçları Almanya, Hollanda, İsrail ve İtalya’dan temin ettiklerini açıkladı.

Karanfil çeşidinin geliştiren ziraat mühendisi Ayşe Kaya ise ıslah çalışmalarına 2012 yılında başladıklarını belirtti.

Ayşe KayaYapılan çalışmanın Türkiye’de kesme çiçek alanında bir ilk olduğunu ifade eden Kaya, geniş bir gen havuzu oluşturarak, 12 bin genotip elde ettiklerini anlattı. Karanfil pazarının önemsediği kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yaptıklarını, ilk yerli ve milli karanfilimizin tescillenmesi ile ithalat yoluyla dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum