Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Azerbaycan Arasında Mesleki Eğitim Anlaşması

Türkiye ile Azerbaycan arasında, mesleki eğitim alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla anlaşma yapıldı. Detaylar şu şekilde…
Türkiye ile Azerbaycan Arasında Mesleki Eğitim Anlaşması
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre Türkiye ile Azerbaycan arasında milletlerarası antlaşma yapıldı.

Açıklamada 19 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 7389 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ekli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mesleki Eğitim Alanında İş Birliğine Dair Protokol”ün onaylanmasına, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. ve 3. maddeleri gereğince karar verildiği belirtildi.

Bu anlaşma ile; mesleki eğitim alanında iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılmasının her iki tarafa sağlayacağı faydayı göz önünde bulundurarak, eğitimden sorumlu kurumları arasındaki ilişkileri daha da güçlendirme arzusuyla, 31 Ekim 2017’de Bakü’de imzalanan Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitim iş birliği antlaşmasının beşinci maddesine atıfta bulunarak, ulusal mevzuatlara uygun olarak her iki tarafın ilgili kurumları arasında eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde anlaşma sağladığı ifade edildi.

Protokolün amacının mesleki eğitim alanında iki ülke arasında mutabık kalınan iş birliğini geliştirmek olduğu belirtildi.

Bu kapsamda;

GCM Yatırım Banner
  • Azerbaycan’daki iki mesleki eğitim veren kurumda Türkiye Cumhuriyet Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle iki yeni mesleki eğitim kurulu kurulabilecek.
  • Eğitim verilecek alanlar; bilişim teknolojileri, konaklama ve seyahat hizmetleri, mobilya ve iç mekan tasarımı, moda tasarım teknolojileri olarak sıralandı.
  • Eğitim kurumlarının yöneticileri, öğretmenler ve eğitim personeline yönelik hizmet içi eğitim programları düzenleyebilecek.
  • Taraflar karşılıklı bilgi ve görgü artırma amacıyla eğitim kurumları arasında kardeş okul ilişkilerinin kurulmasını, kurs ve staj uygulamalarını teşvik edecek.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.