Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile AB Arasında Vizelerin Kaldırılması Turizmi Nasıl Etkileyecek?

Türkiye ile AB Arasında Vizelerin Kaldırılması Turizmi Nasıl Etkileyecek?

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında vizelerin Haziran ayında kaldırılacağı beklentisi turizm sektöründe hareketlenmelerin oluşmasına yol açtı. Türk vatandaşlar ise bu gelişmenin ardından turizm acentelerine başvurularda bulunmaya başladılar. Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi’nde oldukça önemli açıklamalar yaptı. Davutoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmelerde oldukça önemli yol kat edildiğini söyledi. Yıllardır süren mutabakatların artık meyvelerini vermeye başladığını belirten Davutoğlu, Türkiye ile Avrupa birliği arasında vizelerin Haziran ayında kaldırılacağını ifade etti.

“Seyahat özgürlüğünün önüne hiçbir şey geçmemeli!”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Haziran ayında kaldırılacak olan vizeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ulusoy yaptığı değerlendirmede; günümüz dünyasında vize uygulamasının oldukça yanlış olduğunu savunarak, seyahat özgürlüğünün önüne hiçbir şeyin geçmemesi gerektiğine inandığını söyledi. Böylesine bir yanlıştan bugün bile geri dönülmesinin oldukça önemli olduğunu belirten Ulusoy, bu gelişmenin sevindirici olduğunu vurguladı. 2015 yılında 9 milyon Türk vatandaşın yurt dışına çıktığını belirten Ulusoy, vizenin kaldırılmasıyla birlikte bu sayının her yıl 3-4 milyon artacağını savundu. Bu kararın sadece yurt dışına gidişleri arttırmayacağını belirten Ulusoy, Türkiye’ye gelen turist sayısının da giderek artacağını ifade etti.

“300 milyon Euro vize ücretinin kaldırılması sevindirici”

Vizesiz  Avrupa Projesi ve Türkiye’yi Tanıtım Platformu Başkanı Mehmet Okumuş, vizelerin kaldırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; Türkiye vatandaşlarına yaklaşık 35 yıldır uygulanan vize kararının haksız olduğunu belirterek, bu kararla seyahat engeline son verileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Okumuş; Türk ekonomisinin önündeki en büyük engelin kalkmış olacağını belirterek, iş adamlarının AB’ye çok daha kolay seyahat edeceğini vurguladı. Türk vatandaşlarının vize için yıllık yaklaşık olarak 300 milyon Euro vize ücreti ödediğini hatırlatan Okumuş, bu paranın artık cebimizde kalacağını söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Okumuş, bu kararla birlikte Türkiye’nin AB üyeliğinin de hızlanacağını ifade etti.

Avrupa Futbol Şampiyonasına ilgi yoğun…

Davutoğlu’nun Brüksel’deki zirvede verdiği vize müjdesinin ardından Türkiye vatandaşları harekete geçmeye başladı. Bilindiği üzere Türkiye Fulbol A Milli Takımı’nın da katılmaya hak kazandığı 10 Haziran ile 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’na gidebilmek için turizm acentelerine ilgi yoğundu. Fransa’da gerçekleşecek olan turnuva için birçok Türk vatandaşı erken rezervasyon imkanlarından yararlanmak adına kıyasıya yarışmaya başladılar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum