Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İhracat İklim Endeksi Mayıs Ayında Geriledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi verileri değerlendirmeye alındı. Değerlendirme kapsamında ihracat iklimindeki iyileşmenin yavaşlayarak devam ettiği öğrenildi. İşte detaylar;
Türkiye İhracat İklim Endeksi Mayıs Ayında Geriledi

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen en iyi gösterge İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Mayıs ayına ait sonuçları açıklandı. Endeksin geçtiğimiz ay 51,9 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Bu rakam Nisan ayında ise 52,2 seviyesindeydi.

Yapılan açıklamada, endekste eşik değer olarak kabul edilen 50’nin üzerindeki tüm rakamların ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındakilerin ise bozulmaya işaret ettiğine yer verildi.

50'nin Altındaki Rakamlar İhracatta Bozulmaya İşaret EdiyorAçıklamada ayrıca, mevsimsel etkilerden arındırılmış olan veriler ışığında Nisan ayında 52,2 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Mayıs ayında 51,9 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Bunların yanında küresel ekonomik koşulların Mayıs’ta göreli olarak zayıf kaldığı ve bu ayda Türk imalatçılarının da temel ihracat pazarlarının çoğunda büyümenin yavaşladığı ya da yatay seyrettiği bildirildi.

Bunların sonucunda ihracat koşullarındaki iyileşmenin ivme kaybettiği bildirilen açıklamada, Türkiye’nin imalat sektörü ihracatının %5’ini yaptığı ABD’de büyümenin hız kesmesi, Mayıs ayındaki yavaşlama görünümünün arkasındaki temel faktörlerden biri olarak görüldü.

“ABD’deki ekonomik aktivite, Mayıs ayında oldukça hafif artış kaydetti ve bu artış son 3 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşti. Hem imalat hem de hizmet sektörlerinde daha düşük oranlı büyüme kaydedildi. Bu yılın başından itibaren birçok Avrupa ekonomisinde de büyüme yavaşlama sergilemişti. Mayıs ayında da büyüme ılımlı düzeyde gerçekleşti.” ifadeleri ise açıklamada kaydedilen diğer bilgiler oldu.

Türk imalat sektörü ürünlerinin en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da özel sektör üretiminin son 3 ayın en yüksek oranında arttığı öğrenildi.

Almanya Türk İmalat Sektörü Ürünlerinin En Büyük İhracat PazarıAlmanya’daki bu artışla birlikte imalat sektörünün daralma eğilimini devam ettirdiği, İngiltere, Fransa ve İspanya’da talebin ılımlı iyileşme gösterdiği ve İtalya’daki ekonomik faaliyetin önceki aya göre yatay seyrettiği de açıklamada belirtilenler arasında bulunuyor.

Öte yandan açıklamada, Polonya ve Mısır gibi Türk imalat sektörü ürünleri için önemli diğer ihracat pazarlarında da üretimde düşüş yaşandığı belirtildi. “Mısır’da ekonomik aktivitenin gerilemesine karşılık Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer Orta Doğu ekonomilerinde güçlü büyüme görünümü devam etti. Çin’de talep koşullarındaki iyileşme, mayısta son 3 ayın en düşük oranında gerçekleşti. Diğer önemli Asya ekonomilerinden Hindistan ve Japonya’da büyüme hızı düşük kaldı ve Nisan ayına kıyasla çok az değişiklik gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin sonuçlarına ilişkin olarak, IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker da bazı açıklamalar yaptı.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi SonuçlarıSon zamanlarda Türk imalatçılarının ihracat pazarlarına daha fazla odaklanmaya çalıştığını belirten Harker, global ekonomik koşulların zayıf kalmayı sürdürürken bu gelişmelerin Türkiye’nin kilit ihracat pazarlarındaki büyümeyi sınırladığını vurguladı.

Diğer bir yandan Harker, Türk lirasının diğer para birimleri karşısındaki rekabetçi avantajının, küresel ekonomide görülen yavaşlamanın olumsuz etkilerini bir ölçüde telafi edebileceğine değindi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum