Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin İhracat Birincisi Almanya Oldu!

Türkiye, yılın ilk 7 aylık sürecinde otomotiv, hazır giyim, meyve-sebze gibi ürünler olmak üzere 8 kalemde en fazla ihracatı Almanya'ya yaptı.
Türkiye’nin İhracat Birincisi Almanya Oldu!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, 2017 yılının ilk yedi ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında birinci sırayı Almanya aldı. Ocak ve Temmuz aylarını kapsayan dönemde Almanya’ya toplamda 8 milyar 293 milyon 123 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Almanya, yılbaşından bu yana, 8 kalemde ihracatın en fazla yapıldığı ülke oldu.

TİM verilerine göre; hazır giyim, demir, otomotiv, makine, iklimlendirme, fındık, meyve-sebze ve kuru meyve olmak üzere toplamda 8 kalemde en fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu. Almanya’ya yapılan ihracat 2017’nin ilk 7 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre %6.2 oranında artış gösterdi.

2 milyar 544 milyon 380 bin dolarla, otomotiv endüstrisinin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında da birincilik Almanya’nın!

Almanya’ya hazır giyimde yapılan ihracat 1 milyar 836 milyon 272 bin dolarla %19’luk payı kapsıyor. En fazla ihracatın yapıldığı diğer sektörler ise şöyle:

Demir ve demir dışı metallerde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre %12,45 artışla 532 milyon 254 bin dolar olarak gerçekleşti. Yine Almanya’nın birinci sırada yer aldığı alanlardan ; makine ve aksamlarında 310 milyon 566 bin dolar, iklimlendirmede 248 milyon 277 bin dolar, fındıkta 208 milyon 146 bin dolar, meyve-sebze ürünlerinde 107 milyon 983 bin dolar ve son olarak kuru meyvede 78 milyon 427 bin dolar ihracat gerçekleşti.

ABD, 803 milyon 448 bin dolarlık çelik ihracatı olmak üzere, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkelerde, 5 kalemde ilk sırada geliyor.

ABD’ye çelikten başka, savunma ve havacılık sanayiinde 365 milyon 516 bin dolar, halı sanayiinde 239 milyon 549 bin dolar, çimento, cam, seramik, toprak ürünlerinde 131 milyon 226 bin dolar ve son olarak tütünde 50 milyon 676 bin dolar tutarında ihracat yapıldı.

Türkiye’nin 2017 yılının başından bu yana ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya başı çekerken; ABD, Irak, İspanya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya ve Rusya da yer alıyor.

Rusya yaş meyve-sebze ve deri ürünlerinde; Irak hububat, bakliyat, yağlı tohum, hayvansal ürünler, su ürünleri, mobilya, kağıt gibi orman ürünlerinde; Birleşik Arap Emirlikleri mücevher ve kimyevi ürünlerde; Çin madencilik ürünlerinde; Birleşik Krallık elektrik-elektronik ürünlerinde; İtalya gemi ve yatta; İzlanda zeytin ve zeytinyağında; Hollanda süs bitkilerinde ve Fransa diğer sanayi ürünlerinde en çok ihracat yapılan ülkeler arasında en başta geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum