Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, İflas Beklentileri Bakımından Dünya Geneline Göre Daha İyi Durumda

Türkiye ekonomisinin 2021 yılında %4 büyümesini bekleyen Ali Gençtürk, pandemi nedeniyle iflas kararlarının %25 artacağını öngörüyor.
Türkiye, İflas Beklentileri Bakımından Dünya Geneline Göre Daha İyi Durumda

Coronavirüs salgını hız kesmeden devam ederken, sadece son 24 saat içinde 825 bin kişinin daha virüse yakalandığı tespit edildi. Yaşanan sağlık krizi hayatımızın her noktasını etkiledi. Ekonomide açtığı yaralar ise öyle kolay kolay kapanacak gibi durmuyor.

Pandeminin Türkiye ve dünya ekonomileri üzerindeki etkilerine değinen Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, söz konusu tablonun birçok iflasın habercisi olduğunu dile getirdi.

Gençtürk, 2020 yılının pandeminin yanında ABD başkanlık seçimleri ve Çin ile olan gerilimin etkisiyle oldukça çalkantılı geçtiğini söyledi.
Güncel Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometer

Dünya Bankası son yayımladığı raporda küresel gayrisafi yurt içi hasılanın 2021 yılında %4 büyüme sağlayacağını öngördü. Daha önceki tahmininde Türkiye ekonomisi için beklentisi %5 büyüme yönündeydi. Bu oran ise %4,5 olarak aşağı yönde revize edildi. Ali Gençtürk ise büyümenin gelişmiş ülkelerde daha belirgin olmak üzere tüm dünyada devam edeceğini söyledi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde “V” şeklinde toparlanma olduğunu ifade eden Gençtürk, daha önce birçok ülke için daralma yönünde olan beklentilerini değiştirdiklerini ifade etti. Gençtürk, Türkiye ekonomisinin 2020 yılını %0,5 büyümeyle tamamlayacağını tahmin ediyor.

Pandemi etkisiyle bu yıl tüm dünyada iflaslarda %30-33 arasında artış olması bekleniyor.
Kurulan Şirket Sayıları
Kaynak: TOBB

Son açıklanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre Kasım ayında kurulan şirket sayısı bir önceki döneme kıyasla %15,51 oranında düşüş gösterdi. Kapanan şirket sayısında aylık bazda %22,05 oranında azalma olsa da yakın dönem için beklentiler çok fazla ışık vermiyor.

İflas eden şirket sayısı bakımından Türkiye’nin dünya geneline göre daha iyimser olduğunu söyleyen Gençtürk, bu oranın %25’lerde gelmesini bekliyor. Bu oranında daha düşük olmasını ise daha dinamik sanayi ve canlı hizmet sektörünün varlığıyla açıklıyor.

Türkiye’deki firmaların diğer birçok ülkeye kıyasla çok daha hızlı aksiyon aldığını ve sorunların üstesinden geldiğini söyledi. Büyüme açısından da 2021 yılında %4 artış beklentisi içinde olduklarını açıkladı.

Bunun yanında Euro’nun dolar karşısında değer kazanmasının Türk ihracatçıları için olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi
Kaynak: İSO

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Aralık ayında 50,5 değerinde geldi. Endeks bir önceki ay 48,9 ile eşik değerin altında kalmıştı. Avrupa ve ABD tarafında virüs kısıtlamalarının kısmen gevşetilmesi Türk imalat sanayi ihracat verilerinin de olumlu etkilenmesini sağladı.

Euro/Dolar paritesi ise TSİ 14:25’de 1,22’den işlem görüyor. Son 24 saat içinde %0,18 gerileyen parite 2018 yılında 1,25 seviyesini aşmıştı. 2020 yılına 1,11 seviyesinden başladıktan sonra Mart ayında yılın en düşüğünü kaydetti. Kapanışı ise 1,23’ten yaptı.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum