Yatırım yapmaya başla!

Türkiye – Hollanda Arasında JETCO’nun İkinci Dönem İmzaları Atıldı

Ticaret Bakanlığı toplantı salonunda yapılan törende, Türkiye ile Hollanda arasında JETCO kapsamında ikinci dönem imzaları atılarak, ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedeflendi.
Türkiye – Hollanda Arasında JETCO’nun İkinci Dönem İmzaları Atıldı

Türkiye – Hollanda Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) kapsamında ikinci dönem imzaları atıldı. Ticaret Bakanlığı salonunda gerçekleşen imza törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag katıldı. Bakan Pekcan yapılan anlaşmanın; yeşil şehirler, geri dönüşüm, kadın girişimciliği, bilim, yenilikçilik, enerji, ikili yatırımlar ve ulaşım gibi birçok alanı kapsadığını anlattı.

Bakan Pekcan Hollanda’nın Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri olduğunu söyledi.

Hollanda-Türkiye OrtaklığıYapılan görüşmeler neticesinde stratejik ve uzun vadeli olmak üzere geniş çerçevede bir işbirliği anlaşması yaptıklarını söyleyen Pekcan, Hollanda’nın ticari ve ekonomik açıdan Türkiye’nin önemli ortaklarından biri olmaya devam edeceğini belirtti. Uzun bir durgunluk döneminden sonra yapılan bu görüşmelerin gelecek dönem için ivme kazandıracağını öngördü.

TÜBİTAK ile muhatabı olan Hollanda Bilimsel Araştırma Organizasyonu’nun (NWO) arasında bilim ve yenilikçilik alanında iş birliği içeren bir niyet mektubu imzalandığını açıkladı. Söz konusu mektubun iki ülke arasında yeni işbirliklerinin yolunu açacağını ifade etti.

Şu anda 8 milyar dolar olan Türkiye – Hollanda arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye - Hollanda Ticaretİlk etapta iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Pekcan Hollanda’daki projelerden bahsetti. Burada Türk müteahhitlerin 548 milyon dolarlık projeyi hayata geçirdiğini belirterek, 124 ülkede 387 milyar dolarlık projeyi de üstlendiklerini açıkladı.

Türkiye’de doğrudan yabancı yatırımcılar arasında ilk sırada Hollanda’nın yer aldığını belirtti. Başta bilim ve teknoloji olmak üzere iki ülke arasında; denizcilik, organik tarım, çevre atık yönetimi, yenilenebilir enerji, sağlık hizmetler, lojistik, müteahhitlik, ileri teknoloji tarımı ve liman inşaatı olmak üzere birçok alanda işbirliği imkanı olduğunu anlattı.

Bakan Kaag ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini konusunu da ele aldıklarını, yapılan tüm inceleme ve analizlerin Türkiye kadar Avrupa Birliği açısından da avantajlı olduğuna karar verildiğini dile getirdi.

Özellikle üzerinde durulan konulardan birisi kadın girişimcilerin teşvik edilmesi.

Kadın Girişimcilere DestekJETCO ve bugün yapılan diğer toplantıların Hollanda ile ticari ilişkilerin gelişmesine, uzun zamandır durgun olan durumun yeniden hareketlenmesine yardımcı olacağını söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan önem verdikleri konulardan birisinin kadın girişimciler olduğunu belirtti. Kadınların desteklenmesinin, teşvik edilmesinin ve iş hayatının her alanında yer almalarının ekonomik açıdan önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum