Yatırım yapmaya başla!

Global Findex Raporu’na Göre Türkiye’de “Hesaplı” Nüfus Oranı Fırladı!

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Global Findex 2017 raporuna göre; banka hesabı bulunan nüfus oranındaki artışla, dünyayı ikiye katladık. Detaylar haberimizde...
Global Findex Raporu’na Göre Türkiye’de “Hesaplı” Nüfus Oranı Fırladı!

Her üç yılda bir yayınlanan Global Findex raporunun 2017 sonuçları açıklandı. Dünya Bankası tarafından global ekonominin %97’sini kapsayan 144 ülkede, 150 bin kişinin katılımıyla hazırlanan rapora göre; Türkiye’de çok ciddi oranda artış olduğunu gösteren sonuçlar ortaya çıktı. Finansal kuruluşlarda hesabı bulunan nüfus oranındaki artışla, Türkiye dünyayı ikiye katladı!

Finansal kuruluşlarda hesabı bulunan 15 yaş ve üzeri nüfusta 11,9 puanlık bir artış oldu.

Bu artışla birlikte Türkiye’de finansın tabana erişiminde dünyayı ikiye katlamış olduk. Daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacak olursak; geçen üç yıllık süre içerisinde banka hesabı bulunan kişi sayısında Türkiye’de 11,9 puanlık bir artış gözlendi. Ancak bu rakam dünya genelinde sadece 6,5 puanlık bir artış şeklinde gerçekleşti.

2014 yılında dünya genelinde, %62 olan 15 yaş üstü nüfusunun hesap sahipliği oranı, 2017’de %68,5’e çıktı.

Global Findex raporuna göre, Türkiye’de 59.4 milyon olan 15 yaş üstü nüfusun %68,6’sının herhangi bir finansal kuruluşta hesabı bulunuyor. Bu oran 2014 yılında yayınlana raporda %56,7 düzeyinde gelmişti. 15 – 24 yaş arası nüfusta hesap sahipliği 2014 yılında %41,5 iken, 2017’de %55,9’a yükseldi. Söz konusu veri dünya genelinde geride bıraktığımız üç yıl boyunca 9,3 puanlık bir artış gerçekleştirdi.

Mobil cüzdan hesabı olan kişi oranında da dünyaya kıyasla dev bir sıçrama kaydedildi.

Türkiye’de 2014 yılında mobil cüzdan hesabı olan kişi oranı %0,8’di. Bu oran 2017’de %16,4’e fırladı. Araştırmaya dahil edilen genel nüfusta ise bu oran üç yıl içinde %2,1’den %4,4’e çıktı. Ödeme ve Elektronik Para Derneği Başkanı (ÖDED) Burhan Eliaçık, elde edilen başarı için gurur duyduklarını, 2013 yılında yürürlüğe giren kanunla finansal sistemle tanışmamış geniş kitlelerin de sisteme erişiminin ve katılımın sağlandığını söyledi.

Eliaçık; “Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının ne kadar önemli bir rol ve sorumluluk üstlendiğinin açık göstergesidir. Tüm finansal sistemle birlikte elde ettiğimiz başarıdan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum