Paylaşım

Türkiye Hem Zayıf Hem Kırılgan


 

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings, Türkiye'nin dışarıdan gelecek risklere karşı zayıf ve kırılgan olduğunu bildirdi. Detaylar şöyle...

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarını yaptı. Açıklamada Türkiye’nin dış likiditesinin kendi not kategorisindeki ülkelerden daha zayıf durumda olduğu bildirildi.

Türkiye’nin ülke kredi profilinin karışık olmaya devam ettiğini belirten Fitch, çok büyük dış finansman ihtiyacının yatırımcı güvenindeki değişiklikleri, Türkiye için potansiyel bir risk kaynağı haline getirdiğini bildirdi. Türkiye’nin dış likiditesi kendisi ile aynı not seviyesinde olan ülkelere kıyasla zayıf kaldı. Öte yandan 2008 yılındaki global finansal krizden bu yana, sermaye akışlarında belirgin bir duraksama olmadığı açıklandı.

Fitsh Ratings, 2015 yılında BBB nota sahip ülkeler için ortalama %42.7 olan borç/GSYH oranını, Türkiye için %35.3 olarak tahmin ettiklerini belirtti. Kasım seçimi öncesi siyasi partilerin yaptığı harcamaların ılımlı olduğu; fakat Haziran seçimleriyle kıyaslandığında daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Fitch, Türkiye’nin geçen yıl %5.8 olan cari işlemler açığı/GSYH oranını bu yıl %4.6 olarak bekliyor. Öngördükleri bu daralmayı ise rekabet gücü veya yurt içi tasarruflardan yapılacak kazanımlardan ziyade, çok düşük petrol fiyatlarından sağlanacağını ekliyor.

Fitch, İstanbul’da yaptığı yıllık Türkiye Konferansı‘nda notu etkileyecek durumlardan bahsetti. Konferansta yapılan sunumda, daha istikrarlı ve tahmin edilebilir bir politik çerçeve, yapısal reformlar, daha düşük ve istikrarlı bir enflasyon, Türkiye’nin kredi notunu da olumlu yönde etkileyecektir denildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s‘un Türkiye için yaptığı değerlendirmelere gelince; tıpkı Fitch gibi Türkiye’nin dış risklere karşı en kırılgan ülke olduğunu bildirdi. Bu durumun kaynağı olaraksa; Türkiye’nin dış sermayeye yüksek bağlılığı, büyük dış borç stoku ve çözüme ulaşmayan siyasi belirsizlik olarak gördü.

Moody’s Türkiye ve Brezilya’nın 2015’in ilk altı ayında, para birimlerinde ve döviz rezervlerinde en büyük kaybı yaşayan ülkeler olduğunu bildirdi. Gelişmekte olan ülkelerin karşılaşacakları ana riskin ise yavaşlayan Çin ekonomisi ve ABD‘deki para politikasının normalleşmesi olduğunu da ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın