Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Hayvan Varlığı 2019’un İlk 6 Ayından İtibaren 68 Milyonu Aştı!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki hayvancılığı desteklemek amacıyla verdiği desteklerle ülkede hayvan varlığının 70 milyona dayandığı öğrenildi.
Türkiye’nin Hayvan Varlığı 2019’un İlk 6 Ayından İtibaren 68 Milyonu Aştı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler Türkiye’de bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında 2019’un Haziran ayı bitimi itibarıyla büyük bir artış olduğunu gösterdi. Bu durum Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılıkla uğraşanlara sağladığı desteklerin etkilerinin görüldüğünü ortaya çıkardı.

Açıklanan rakamlara göre, Türkiye’de Haziran ayı sonundan itibaren büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı 68.067.386 olarak kaydedildi. Son 5 yıl içinde 44,7 milyon olan küçükbaş hayvan sayısı 50 milyona çıkarken; 14,7 milyon olan büyükbaş hayvan sayısı ise 18,3 milyona çıkarak büyük oranda bir artış kaydetti.

Haziran sonundan itibaren 68 milyonu aşan hayvan varlığının 18 milyon 251 bin adeti büyükbaş hayvan grubundan oluşurken, 49 milyon 816 bin adetini de küçükbaş hayvanlar oluşturuyor.

Varlık Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanlardan OluşuyorHayvan grupları detaylı olarak ele alındığında küçükbaşların 38 milyon 448 bin adetinin koyun, 11 milyon 368 bininin ise keçi olduğu görülüyor. 2015 yılına bakıldığında Türkiye genelinde 44 milyon 673 bin adet küçükbaş hayvan bulunurken, aynı yıl büyükbaşlardaki sayı ise 14 milyon 731 bin idi. Toplam rakam ise 59,4 milyona işaret ediyordu.

Bu rakamlar göz önüne alındığında hayvan varlığındaki 9 milyon artışın yanı sıra Türkiye’de hayvancılık sektörünün dört yıl içinde önemli bir ivmeyle canlandığı göze çarpıyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, özellikle küçükbaş hayvan sayısının 50 milyona dayanmasından mutluluk duyduğunu ve bu durumun sektördeki uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmeye destek sağladığını belirtti. Bununla birlikte küçükbaş hayvan varlıklarının 30 milyon seviyesinden 14 yıl içinde 20 milyon oranında arttığını kaydetti.

Çelik, hayvan varlığındaki artışın yanı sıra ıslah çalışmalarıyla birlikte verimlilikte de artış yaşandığını vurguladı.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat ÇelikHayvan varlığı ile verimliliğinin artmasını Türkiye’nin sermayesi olarak nitelendiren Çelik, yakalanan bu başarının sürekli kılınması için faaliyetlerin sürdürüleceğini duyurdu. Küçükbaş damızlık hayvan başına 25 lira destek sağlandığını hatırlatırken, bu oranın gelecek yıl hayvan başına 100 liraya çıkarılacağını duyurdu.

Diğer taraftan Türkiye’de artan hayvan varlıklarına rağmen et fiyatlarında bir düşüş olmaması dikkat çekiyor. 13 Eylül itibarıyla %14’ün üzerinde artan et fiyatları, özellikle düşük gelirli tüketicileri zor durumda bırakıyor. TÜİK’in geçen hafta açıkladığı verilere göre  Haziran ayındaki kilogram fiyatı 48.2 TL olan dana etinin, 2018 yılının Haziran ayında kilogramı 43.8 TL’den satıldığı öğrenildi.

Kilogramı 34 liradan satılan sakatat türleri 39 TL’ye fırlarken, koyun eti fiyatı da 51.2 TL olarak belirlendi. Hayvan sayısındaki artışa rağmen et fiyatlarının düşmemesi son iki yıl içinde yem fiyatlarının minimum %120 zamlanmasına bağlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum