Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Yılın İlk 9 Ayında 28 Milyon Ton Oldu

Türkiye'de 2018 yılının ilk 9 ayında ham çelik üretimi 28 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. Üretimin inşaat sektöründeki durgunluktan etkilendiği söylendi.
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Yılın İlk 9 Ayında 28 Milyon Ton Oldu

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, 2018 yılının ilk yarısında çelik üretiminde artış gözlendiğini; ikinci yarının başından itibaren de üretimde duraklama görüldüğünü söyledi. Rakamlara bakıldığında ise Türkiye’nin ham çelik üretiminin yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 arttığı ve 28 milyon ton düzeyinde gerçekleştiği bilgisi alındı.

Ham çelik üretimindeki yavaşlamanın, inşaat sektöründe kullanılan uzun ürünlerin tüketimindeki azalmaya bağlı olduğu belirtildi.

Uzun Ürünlerin Tüketimi AzaldıVeysel Yayan, Eylül ayında üretimin 2017 yılının Eylül ayına göre yüzde 5,9 oranında azaldığına işaret etti. Bu gelişmesinin etkisiyle birlikte yılın ilk 9 ayında üretimin yıllık bazda yüzde 0,9 oranında artışla sınırlı kalmasına neden olduğunu belirtti. Nihai mamul tüketim açısından incelendiğinde ise Eylül ayında yıllık bazda yüzde 37,5 oranında gerileme görüldüğüne dikkat çekti.

Yayan, tüketimdeki düşüşün ağırlıklı olarak inşaat sektörüne yönelik üretilen uzun ürünlerin tüketimindeki düşüşten kaynaklandığını söyledi. 2017 yılının Eylül ayında uzun ürün tüketiminin 1 milyon 713 bin ton olduğunu belirten Yayan, 2018 yılının Eylül ayında bu rakamın 790 bin ton olduğunu dile getirdi.

Yayan, devletin altyapı yatırımlarını önemli ölçüde durdurduğunu ve müteahhitlerin mevcut stokları satmaya çalıştığını söyledi.

Müteahhitler Stok EritiyorMüteahhitlerin yeni bina inşa etmek yerine stokları eritmeye çalıştığına dikkat çeken Yayan, “İnşaat sektöründe hareketliliği sağlayabilmek için kredi politikalarının gözden geçirilmesine ve geleceğe yönelik uzun vadeli birtakım işlemler yapılmasına ihtiyaç var,” ifadelerini kullandı. Tüketimin yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azaldığını ve 25,3 milyon tona düştüğünü de sözlerine ekledi.

Veysel Yayan, yılın ilk 9 ayında nihai mamul üretiminin yüzde 3,1 arttığını, üretim ile tüketim farkının ise ihracata yansıdığını belirtti.

Çelik Üretim Tüketim Farkı İhracata Yansıdıİnşaat sektöründe yaşanan durgunluğun, çelik sektöründe yarattığı açığı kapatmak için ihracata yöneldiklerini açıklayan Yayan, ihracatın Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzdee 87,2 oranında artışla 2,1 milyon ton, değer bazında ise yüzde 76,3 artışla 1,6 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Yayan, yılın ilk 9 ayında ihracatın miktar bazında yüzde 12,3 artarak 15,2 milyon tona, değer bazında ise yüzde 3,03 artışla 12,5 milyar dolara çıktığını da söyledi. Kış aylarında inşaat faaliyetlerinin yavaşlaması ile çelik üretimindeki iyileşmenin zaman alabileceğini ifade etti. Aynı zamanda durumun daha da kötüleşmesini beklemediğini dile getirdi. Sektörün 2018 yılında yaklaşık 36,5 – 37 milyon ton çelik üretimi ile kapanmasını öngördüklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum