Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ocak-Nisan Döneminde %10,5 Azaldı

Bu yılın Ocak-Nisan döneminde Türkiye’nin ham çelik üretimi önceki yılın aynı dönemine göre, %10,5 azalış göstererek 11,2 milyon tona geriledi. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ocak-Nisan Döneminde %10,5 Azaldı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nden (TÇÜD) gelen açıklamaya göre, Türkiye’nin ham çelik üretimi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %2,6 artış kaydetti ve 3 milyon ton seviyelerini gördü. Bunun yanında ülkemizde ham çelik üretimi Ocak-Nisan döneminde önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %10,5 azalış kaydetti ve 11,2 milyon dolara indi.

Nihai mamul çelik tüketimi ise Nisan ayında önceki yılın aynı ayına göre %17 azalış gösterdi ve 2,5 milyon tona düştü. Bahsedilen tüketim, Ocak-Nisan tüketiminde ise %33,2 azalış ile 7,9 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Diğer taraftan çelik üretimini düşüren Türkiye’ye karşı Çin, 2019 yılının ilk çeyreğinde çelik üretimini önemli ölçüde artırmıştı.

Duruma dış ticaret açısından bakıldığında, Türkiye’nin çelik ürünleri ihracatı Nisan’da miktar bazında %27,4 artışla 1.9 milyon ton oldu. Bahsedilen ihracat değer bazında ise %9,8 arttı ve 1,4 milyar dolara ulaştı.

Türkiye'nin Çelik Ürünleri İhracatı Artış KaydettiÇelik ürünleri ihracatı, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında %18,1 artışla 7,7 milyon ton; değer bazında ise %5,1 artışla 5,7 milyar dolara ulaştı.

Bunun yanında ithalata bakıldığında ise Nisan ayında önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında %20,4 azalış meydana geldi ve 1,2 milyon tona düşerken, değer bazında ise %26,4 azaldı ve 965 milyon dolar oldu.

Diğer bir yandan Türkiye’nin çelik ürünleri ithalatı, Ocak-Nisan döneminde önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında %31,2 azalış gösterdi ve 3,9 milyon tona; değer bazında ise %31,1 azaldı ve 3,3 milyar dolara düştü. Önceki yılın ilk 4 ayında %113 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı döneminde ise %172 olarak kaydedildi.

Yapılan açıklamada sektöre ilişkin gelişmeler de değerlendirildi. Bunun sonucunda dünyada ham çelik üretiminin Nisan’da %6,5 artışla 156,8 milyon tona, yılın ilk 4 ayında ise %4,8’lik artışla 600 milyon tona çıktığı öğrenildi.

Yapılan Açıklamada Sektöre İlişkin Gelişmeler DeğerlendirildiYapılan açıklamada, Çin’in ham çelik üretiminin Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %10,3 artarak 315 milyon ton, Hindistan’ın üretiminin %0,2 artarak 36 milyon ton, Japonya’nın üretiminin ise %4,3 azalışla 33,6 milyon ton olarak geçekleştiği bildirildi. Ocak-Nisan döneminde çelik üretimiyle listede 9. sırada yer alan Türkiye’nin ilk 10 üretici arasında üretimi en fazla gerileyen ülke olduğu belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada ayrıca başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere uygulanan koruma önlemlerinin dünyada hızlanarak sürdüğü hatırlatıldığı hatırlatıldı. AB’nin Türkiye ile olan Serbest Ticaret Anlaşması’na uymadığının altı çizildi.

AB’nin ülke bazlı kota ve kotayı aşan kısım için %25 vergi uygulamasının, Türkiye’nin AB’ye olan çelik ürünleri ihracatını önemli ölçüde sınırlandırdığının ve AB Komisyonu tarafından 17 Mayıs’ta korunma önleminin gözden geçirilmesi amacıyla soruşturma başlatıldığı da açıklamada vurgulananlar arasında bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum