Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Halkının TL’ye Yönelik Desteği Azalmaya mı Başladı?

Türk lirası, dolar karşısında 2016 yılının son aylarında oldukça sert düşüşler yaşıyor. Ayrıntıları sizler için aktarıyoruz...
Türkiye Halkının TL’ye Yönelik Desteği Azalmaya mı Başladı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar endeksinin küresel çaptaki yükselişleri, tüm gelişen ülke para birimlerinde görüldüğü gibi Türk lirasında da etkisini göstermeye devam ediyor. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılsonuna kadar faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin giderek atması, dolardaki yukarı yönlü seyri desteklemeye devam ediyor. ABD’de açıklanan verilerin ekonomistlerin beklentilerini aşması üzerine Dolar/TL paritesi, rekor üzerine rekor kırıyor. Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan askıdaki konut satışlarının ardından Dolar/TL, 3.1265 seviyesine tırmandı ve yeniden rekor kırdı. Dolar/TL’nin yeni rekoruyla ilgili olarak tüm ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilindiği üzere doların Türk lirası karşısında kritik seviyeler yükseldiği her zaman, Türkiye halkı devreye girer ve Türk lirası alımlarıyla desteğini gösterirlerdi. Ancak yılın son aylarına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye halkının eskisi gibi Türk lirasına destek olmadığı açıkça görülüyor. Dolar/TL paritesinin kademeli olarak yükselmesi ve yeni rekorlara imza atması, bu durumun açık bir örneği olarak önümüze geliyor. Dünyaca saygın iki kuruluş olan Nomura International Plc. ve UBS AG.‘nin yaptıkları açıklamalarda; Türk lirasının bu yılın sonuna kadar, FED’in faiz artırımına gideceği beklentileri doğrultusunda Türkiye halkından yeterli desteği görmekte bir hayli zorlanacağından dolayı düşüşlerin devam edeceğini dile getiriyorlar.

Aslına bakarsanız Türkiye halkının, Türk lirasının yönünü etkileyebilecek oldukça güçlü bir potansiyeli mevcut. TCMB’nin açıkladığı verilere bakacak olursak; döviz mevduatlarının miktarı 114.5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Petrol fiyatlarında, üretimin dondurulacağına ilişkin beklentilere bağlı olarak görülen yükselişler ve ABD’de açıklanan datanın FED’in elini güçlendirmesi, Türkiye’nin cari açığını genişletebilir. Türkiye halkından gelen bu desteğin yitirilmesi ise Türk lirasının seyrinde ciddi risklere işaret ediyor. Ayrıca BBDK verilerinde; döviz mevduatlarının oranın bu ay içerisinde yüzde 39’a kadar düştüğü ve bu oranın bir yıl öncesinde yüzde 45 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Buradan da açıkça görüldüğü üzere, Türkiye halkının döviz mevduatlarına yönelimlerinin düştüğü fark ediliyor.

Londra’da UBS’in Döviz Stratejisti Manik Narain, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Narain yaptığı açıklamada; FED ve ekonomik görünümün dışında, TL’nin önümüzdeki yıl yapılması planlanan başkanlık referandumunun baskısı altında kalabileceğini dile getirdi. Yatırımcıların daha garanti olarak görülen para birimlerine yönelecekleri beklentilerine bağlı olarak Türk lirasının dolar karşısında sert düşüşler yaşayacağını belirten Narain, yılsonunda kurda 3.15’in önümüzdeki yılın sonunda ise 3.30 seviyesinin görülebileceğini söyledi. Son olarak ise Narain, görünürde iyi bir tablonun var olmadığını ve negatif unsurların baskılarının gözler önüne serilmeye devam ettiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar