Paylaşım

Türkiye’den İhraç Edilen Her 4 Halıdan 1’i ABD’ye Gidiyor


 

Senenin başından bu yana yapılan halı ihracatı 2 milyar 76 milyon dolar olurken, bunun yaklaşık dörtte birinin ABD’ye yapıldığı bildirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, Türkiye’nin halı ihracatının yılbaşından bu yana 2 milyar 76 milyon dolara ulaştığını söyledi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5,7 oranında bir artışın meydana geldiği halı ihracatında en fazla payı Amerika Birleşik Devletleri aldı.

Kaplan, Türkiye’den ihraç edilen her dört halıdan bir tanesinin ABD’ye satıldığını belirtti. İhracatta tüm zamanların en yüksek Ocak – Kasım rakamına ulaşıldığını söyleyen Kaplan, yıl sonu hedefini 2,3 milyar dolar olarak açıkladı.

ABD’ye yapılan halı ihracatı, 2047 yılının ilk 11 ayına göre %24 artış gösterdi.

Halı ihracatının en fazla yapıldığı ülke olan ABD’ye yılbaşından bu yana 516 milyon dolar tutarında satış yapıldı. TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, toplam ihracattaki payının %24,9 olduğunu ve yurt dışına giden her dört halıdan birinin ABD’ye satıldığını ifade etti. 2018 yılının Ocak ayından bu yana Suudi Arabistan’a 239 milyon dolarlık ihracat yapılırken, geçen senenin rakamları ile karşılaştırıldığında %18,1’lik bir gerileme olduğu tespit edildi.

En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Irak, 160 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Onu 92 milyon dolarla Almanya, 90 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 65 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri, 61 milyon dolarla Mısır, 45’er milyon dolarla İran ve Libya, 32 milyon dolarla ise İsrail takip etti. 2017 yılının aynı dönemine göre en fazla ihracat artışı olan ülke %151,7 ile Mısır oldu.

Yurt dışına giden toplam halının %32,1’lik kısmına denk gelen 665 milyon dolarının Ortadoğu ülkelerine satıldığını söyleyen Kaplan, genel olarak ihraç edilen halıların %84’ünün makine halısı olduğunu dile getirdi. Geri kalan kısımdan %13,3’ünün tufte halılar, %2,3’ünün el halıları ve %0,4’ünün kilimlerden meydana geldiğini bildirdi.

2 milyar 76 milyon dolar ile halı ihracatında rekor kırıldığını söyleyen Kaplan, bankaların kredi konusunda sıkıntı yarattığını belitti.

Düzenli ve sağlam müşterilere sahip olmalarının, ihracatın önemli bir kısmının AB’ye ve ABD’ye yapılmasının yanında halen önemli sorunları olduğunu söyleyen Kaplan, kredi kullanımı konusuna değindi. Son dönemde bankaların firmaların kredilerini zamanında ödemesine rağmen, yeniden kullanım talebinde sıkıntı çıkardığını, bu konunun mutlaka çözülmesi gerektiğini, sektördeki kişilerin daha tedbirli davrandığını ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Türk halıcısının bankalara ihtiyacı kalmayacağını sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın