Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, Halı İhracatında Lider Konumda Olan Çin’i Geride Bırakmayı Hedefliyor!

Halı ihracatında önemli bir başarı yakalayan Türkiye, faaliyetlerini artırarak bu konuda birinci sırada yer alan Çin'i geride bırakmayı hedefliyor.
Türkiye, Halı İhracatında Lider Konumda Olan Çin’i Geride Bırakmayı Hedefliyor!

Türk halıcılık sektörü, dünya genelindeki halı üretiminde önemli bir paya sahip konumda bulunuyor. Dünya çapındaki makine halısı ihtiyacının %67’lik kısmını tek başına sırtlayan Türkiye, ihracattaki faaliyetlerinde de yeni başarılar yakalamayı hedefliyor.

Çin, toplam halı ihracatında en fazla paya sahip ülke olurken, Türkiye faaliyetlerine hız kazandırarak bu ülkeyi geride bırakmayı planlıyor.

Türkiye Faaliyetlerine Hız KazandıracakGüneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, dünya makine halısı üretiminde Türkiye’nin sahip olduğu %67’lik payın %60’lık kısmına Gaziantep’in imza attığını belirtti. Böylelikle Türkiye’de yapılan üretimin en fazla Gaziantep’te gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Sektöre ilişkin açıklamalarını sürdüren Kaplan, geçtiğimiz yıl kaydedilen ihracat tutarının 2,2 milyar dolara işaret ettiğini anımsattı. Faaliyetlerin bu yılın Ocak-Eylül döneminde 2018’in aynı dönemine göre yaklaşık %10 artış kaydettiğini belirtirken, bu durumdan memnun olduğunu ifade etti.

2019’da yakalanan %10 artışla 2,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirileceğini belirten Kaplan; Türkiye’nin el, makine ve tafting gibi farklı türlerde dünya ikincisi olduğunu söyledi.

Türkiye Sektörde Dünya İkincisiKaplan, son 1 yıl içinde Çin’in 2,9 milyar dolarlık halı ihraç ettiğini duyurdu. Türkiye’nin her türdeki halı üretiminde bu ülkeyi geride bırakmayı hedeflediğini dile getirdi. Bu hedef doğrultusunda ihracatı artırmak için çabaladıklarını ve %20 oranında artırım hedeflediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda ihracatta Uzak Doğu ülkelerini hedef alan GAHİB’in henüz pazarına girmediği ülkeler olduğuna değinen Kaplan, söz konusu bu pazarlara ulaşıldığı durumda Çin’in 2,9’luk rakamının rahatlıkla geçilebileceğini açıkladı.

GAHİB’in son 12 aylık dönemde 141 farklı ülkeye halı ihraç ettiğini duyuran Kaplan, ihracat faaliyetlerini artırmak için Malezya, Endonezya, Singapur, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelere yöneleceklerini belirtti.

Kaplan, hedef pazar olarak belirlenen ülkelere ön araştırma yapmak amacıyla heyet gönderileceğini açıkladı. Söz konusu ülkelerin sektör için ciddi bir pazar konumda olduğunu yinelerken, gelecek yıl Afrika’ya yöneleceklerini ve 1-2 yıl içinde buralarda büyük ivme yakalayacaklarını söyledi.

GAHİB Ahmet KaplanHedef pazar olarak belirlenen ülkelerde tek tedarikçi konumuna geçmenin GAHİB’in temel hedefleri arasında olduğunu açıklayan Kaplan, sektör çalışanlarının bu amaca odaklandığını söyledi. Türkiye’nin halıcılığında lider olan Gaziantep’in 1 kilogram halıyı 3 dolardan satışa sunduğunu, bu rakamın Çin’de 5 ve Belçika’da 6 dolar olduğunu belirtti.

Bu satış rakamının yukarı seviyelere çekilmesi için ürünlere katma değer vergisi uygulanması gerektiğini ifade etti. Şu an Türkiye’deki üretici firmaların büyük bölümünün standartlarını geliştirmeye odaklandığını ve ürün fiyatlarında birtakım düzenlemelere gidileceğini bildirdi. Kaplan, bir marka haline gelerek hedeflenen pazardaki halı kilogramının 5-6 dolardan satışa çıkarılması gerektiğini söyleyerek açıklamalarını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum