Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Güneş Potansiyelinin %1’ini Kullanırsa Üretim İhtiyacı Kalmayacak

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, Türkiye’nin güneşteki potansiyelinin %1’ini kullandığı takdirde üretim ihtiyacının kalmayacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Türkiye Güneş Potansiyelinin %1’ini Kullanırsa Üretim İhtiyacı Kalmayacak

Son zamanlarda tüm dünyanın etkisi altında kaldığı iklim değişikliği, gelecek için büyük bir tehlike oluşturuyor ve bu konuda Türkiye’nin vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor. İklim değişikliğinin etkilerinin sınırlandırılıp Türkiye’nin enerji güvenliğinin sağlanması amacıyla, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiden kademeli olarak yenilenebilir enerjiye geçişte bazı uygulamalar başlatıldı. Fakat bunların çoğu yetersiz kalmıştı.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Türkiye’nin Enerji Görünümü 2019 Raporu’nda bazı konulara özellikle vurgu yapıldı. Bu konuların başında ise kömür ve petrol kaynaklı enerji üretiminden rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişteki uygulamaların acil olarak atılması gerektiği geldi.

Düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli yöntemlerin kullanılmasıyla %25 oranında bir enerji verimliliği sağlanacağının altı çizildi.

%25 Oranında Bir Enerji Verimliliği SağlanacakÖte yandan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide potansiyelini kullanmadığını açıkladı. Önceki günlerde ise ülkemizin yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde geçtiğimiz yıl 2017’ye göre %31 artışla liderliğe ulaştığı öğrenilmişti. Başkan, buna rağmen özellikle güneş ve rüzgar alanında enerji üretim potansiyeli Türkiye’den çok daha düşük ülkelerin bile gerisinde olduğumuzu bildirirken, bu konuda yapılan yatırım ve girişimlerin yetersiz kaldığını belirtti.

Türkyılmaz ardından, “Türkiye rüzgardaki potansiyelinin %1.4’ünü, güneşteki potansiyelinin %1’ini kullanırsa ihtiyacından çok daha fazla enerjiyi üretmiş olacak. Bu yaklaşık olarak toplamda 20 bin kilometrekarelik bir alana denk geliyor. Hatta Türkiye sadece güneş panelleri ile elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilecek potansiyele sahip.” ifadelerini kullandı. Bunlarla birlikte Türkiye’nin çölleşen arazilerini çok rahat kullanabilme olanağına sahip olduğu belirtildi.

Türkyılmaz: “Almanya gibi ülkeler çok daha hızlı adımlar atarak enerji üretimindeki yenilenebilir kaynakların payını hızla artırmaya başladı. Türkiye şuanda bu şekilde bir plana gitse dahi en az 15 yılda tamamen bir geçiş mümkün görünebiliyor.”

TMMOB Başkanı Oğuz TürkyılmazKonuyla ilgili açıklamalarına devam eden Türkyılmaz, kömür ve diğer santrallere verilen 10-15 yıllık alım garantilerinin bu süreyi daha da uzatacağını belirtirken, bu şekilde yatırımı yapılmış ve alım garantisi verilmiş onlarca santralin görmezden gelinmesinin imkansız olduğunu vurguladı. Ardından, kademeli bir geçişin ülkemiz için en makul yöntem olacağını söyledi.

Türkiye’nin güneş ve rüzgar enerjisinde ekipman üretiminde de çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Türkyılmaz, bu alanda bazı yatırımlar yapıldığını dile getirdi. Şimdiden 15 firmanın Türkiye’de rüzgar enerjisi konusunda ekipman üretimine başladığını açıklarken, 3 firmanın ise güneş enerjisinde aynı çalışmayı yürüttüğünü belirtti.

Türkyılmaz, üretimin büyük kısmının yenilenebilir enerjiden karşılanabilmesi için bu alanda yapılacak yeni yatırımların tamamında yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Yeni Yatırımların Tamamında Yerli Üretimin Desteklenmesi GerekiyorTürkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda attığı adımlarda dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Türkyılmaz, “Jeotermal diğer kaynaklara göre çok temiz bir enerji kaynağı olması rağmen Türkiye’de gelişigüzel uygulamalar yapılıyor. Jeotermal enerji tesislerinde vahşi deşarj yapıldığı için suyun bırakıldığı yerde doğaya çok büyük zararlar verildiği tespit edildi. Bu konuda denetim şart.” şeklinde konuştu.

Diğer bir yandan Türkiye’de 2018 yılı sonu itibarıyla 7423 adet elektrik üretim santrali bulunduğu biliniyor. Bunların 653 adedi hidroelektrikten oluşurken, 42’si kömür, 249’u rüzgar, 48’i jeotermal, 320’si doğalgaz, 5868’i güneş ve 243’ü de diğer kaynaklı santrallerden oluşuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum