Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin GTS Listesinden Çıkarılması 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefini Etkilemez

TİM Başkanı Gülle, Türkiye’nin GTS listesinden çıkarılmasına ilişkin; “ABD-Türkiye arasındaki 75 milyar dolar hedefine olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Türkiye’nin GTS Listesinden Çıkarılması 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefini Etkilemez

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi ticarette avantaj sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) listesinden çıkaran kararı imzaladı. Karar 17 Mayıs itibarıyla geçerli olacak. Bunun yanında Türk çeliğinde uygulanan %50 gümrük vergisi oranının %25’e indirildiği bildirildi.

Ekonomistler vergi indirimi kararının sektörün yüzünü güldüreceğini belirtirken, bir yandan da Türkiye’nin vergi muafiyeti listesinden çıkarılması ele alınıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin GTS listesinden çıkarılmasını değerlendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GülleGTS kapsamındaki 121 ülkenin ABD’ye gümrüksüz ihracat yapabilme imkanına sahip olduğunu söyleyen Gülle, bu kapsamda ABD’nin 2018 yılında 23,6 milyar dolarlık ithalat yaptığını açıkladı.

Bu miktarın ülkenin toplam ithalatının %1’inden dahi az olduğunu, sistemden en çok yararlanan ülkelerin 6,3 milyar dolarla Hindistan ve 4,4 milyar dolarla Tayland olduğunu belirtti. Türkiye ise beşinci sırada yer alıyor. Türkiye geçen yıl GTS ile 1,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sistem kapsamına giren ürünlerinin toplamının 3 milyar doların üzerinde olduğunu söyleyen Gülle;”Ticaretin GTS kapsamında girebilmesi için ABD’deki ithalatçıların gümrükleme aşamasında bir işlem yapması gerekiyor. GTS kapsamındaki ürünlerimizin ihracatçıları, Amerika pazarında GTS dahilinde olmadan da aynı ürünlerde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapabildiklerini de kanıtlamışlardır.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin vergi muafiyeti listesinden çıkarılması ABD ile hedeflenen 75 milyar dolarlık ticaret hacmini etkilemez.

75 Milyar Dolar Ticaret HedefiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda yaptıkları temaslarda iki ülke arasında 75 milyar dolarlık ticaret hacmi belirledi. Bu doğrultuda TİM 1200 ürün üzerinden RCA (Root Conflict Analysis) analizleri yaptı. Bu çalışmalar sonucunda ABD pazarında rekabetçi olma potansiyeli olduğumuz ürünlere ağırlık verildiği bildirildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, 75 milyar dolar hedefine ilişkin yapılan çalışmalarda GTS sistemine dayalı bir model belirlemediklerini, bu nedenle listeden çıkarılmamızın söz konusu hedefi olumsuz etkilemeyeceğini dile getirdi.

GTS sisteminden çıkmamızla birlikte 1484 kodlu ürünlerdeki sıfır vergi oranı artacak ve ilk başlarda ihracatı etkileyecek.

Türkiye GTS'den ÇıkarıldıAmerika pazarında daha iddialı hale gelmek için çalışmaların sürdüğünü belirten Gülle, listeden çıkmamızın ardından ilk etapta ihracatın bir miktar etkileneceğini, fakat daha sonra kalite ve fiyat performansı gibi faktörlerin etkisiyle eskisinden daha iyi seviyelere geleceğimizi sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanlığı olarak ABD ile firmaları birleştirecek ortak platformlara odaklandıklarını, analizler doğrultusunda arz-talep ilişkisi içerisinde teknik çalışmalar sürdürdüklerini anlattı. 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konusunda yapılan çalışmaları bir an önce tamamlayarak, siyasetten ziyade ticaretin ön planla olduğu bir iklim yaratmayı istediklerini söyledi.

Çelik vergisi oranlarının düşürülmesi konusunda da fikirlerini paylaşan Gülle, sektörün ihracatını olumlu etkileyecek bir gelişme olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum