Yatırım yapmaya başla!

2017’de Türkiye’den Göç Edenlerin Yarısı Genç ve Yüksek Eğitimlilerden Oluştu

Allianz Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum hakkında görüşlerini paylaşırken, geçen sene göç edenlerin yarısının eğitimli kesim olmasının üzücü olduğunu belirtti.
2017’de Türkiye’den Göç Edenlerin Yarısı Genç ve Yüksek Eğitimlilerden Oluştu

Allianz Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, iş ve teknoloji dünyasını bir araya getiren İstanbul Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada; girişimcilik, Türkiye’den göç eden nüfusun özellikleri ve yatırım gibi önemli konularda değerlendirmede bulundu.

Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği çalkantılı dönemden güçlenerek çıkacağını belirten 58 yaşındaki başarılı iş kadını, 30 yılı aşkın süredir iş hayatında aktif rol alarak, birçok zor döneme tanık olduğunu, ülkemiz olarak da geleceği düşünerek plan yapılması gerektiğini dile getirdi.

Cansen Başaran Symes, kriz ortamında yapılabilecek en büyük hatanın kısa vadeye odaklanmak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünya coğrafyasında yüksek potansiyeliyle öne çıktığını belirten Symes, bu potansiyelin genç yetenekler tarafından ortaya çıkarılması ve Türkiye’nin devrimsel bir stratejiye sahip olması gerektiğini belirtti.

Şirketlerin ve yöneticilerin esnek, ileriye dönük ve entegre süreçlere açık olması gerektiğini söyleyen Symes, Türkiye’de iş yapan yerli ve yabancı birçok şirketin önemli kriz tecrübesi olmasına rağmen, son döneme bakarak daha dikkatli, akıllı ve hızlı olması gerektiğini ifade etti. Dijital dönüşüm sürecinin potansiyelimizi kullanmayı yıllarca beklemeye izin vermeyeceğini, burada anahtar olan en önemli iki kelimenin hız ve eylem olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl Türkiye’den göç edenlerin yarısına yakını eğitimli ve genç nüfustan oluşuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017 yılında ülkemizden göç eden kişi sayısı bir önceki yıla kıyasla %42,5 artış gösterdi. Siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal sebepler dolayısıyla ülkesini terk eden 253 bin 640 kişinin %42’sini 25 – 34 yaş arası genç nüfus oluştururken, aynı zamanda kentli ve yüksek eğitimli kesimden meydana gelmesi, geride kalan Türkiye için oldukça olumsuz bir durum teşkil ediyor.

Her şeye rağmen karamsarlığı dağıtmak için çok fazla fırsat olduğunu söyleyen Symes, kriz ortamında yapılacak en büyük hatanın kısa vadeye odaklanmak olduğunu, bu nedenle daha ileriye dönük planlar yapılması gerektiğini ifade etti.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise uluslararası başarılarımızda kızlarımızın payına değindi.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi‘nin üçüncü yılına girdiğini söyleyen Özdemir, bu sayede kızların hem geleceğe hem de mühendisliğe daha pozitif baktığını, eskiden sadece okumak olan hayallerinin, artık uluslararası başarıların elde edilmesine dönüştüğünü belirtti. StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman ise kadın girişimcilerimiz hakkında fikirlerini dile getirdi.

Türkiye’de kadın girişimci sayısının 110 bin olduğunu belirten Dorman, bunun toplam girişimcilik içindeki payının %8,6’ya denk geldiğini, 2010 yılından bu yana teknoloji alanında yapılan girişimlerde kadın kurucu oranının, dünya ile benzer ölçüde yaklaşık %16,5 olduğunu söyledi. Crunchbase’nin raporunda Venture Capital yatırımı almış start-up’lar içinde en az bir kadın girişimcisi olanların takip edildiğini söyleyen Dorman sözlerine; “Tüm girişimcilerimize seslenmek isterim eğer hala bir kadın kurucu ortağınız yoksa tekrar düşünün derim.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum