Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 6 Aylık Giyim Sektörü İhracatında İlk Sırada Avrupa Ülkeleri Bulunuyor

Türkiye'nin 2019'un ilk 6 aylık döneminde gerçekleştirdiği örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları ihracatında en fazla payın Avrupa ülkelerine ait olduğu ortaya çıktı.
Türkiye’nin 6 Aylık Giyim Sektörü İhracatında İlk Sırada Avrupa Ülkeleri Bulunuyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ocak-Haziran dönemine ilişkin ihracat rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye’nin söz konusu dönemde 162 farklı ülkeye yaptığı örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları ihracatının tutarı 3 milyar 304 milyon 418 bin dolar olarak belirlendi.

Açıklanan veriler ülkelere göre incelendiğinde bu sektördeki satışlarda Avrupa ülkelerinin birinci sırada yer aldığı göze çarptı.

Avrupa Ülkeleri Birinci Sırada BulunuyorÖrülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları sektörü ihracatında son yıllarda büyük bir başarı yakalayan Türkiye’nin bu ivmesini 2019 yılında da devam ettirdiği görüldü. Söz konusu sektör ihracatından bu yılın ilk altı ayında 2018’in aynı dönemine göre 84 milyon dolar daha fazla gelir sağlanırken durum iyiye işaret etti.

Aynı sektördeki ithalat rakamlarına bakıldığında ise 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %29 azalma kaydedildi. Bunun yanında ihracat %2,6 oranında arttı.

2018’in Ocak-Haziran döneminde 3 milyar 220 milyon 422 bin dolar tutarında örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı ihracatı gerçekleştirilirken, elde edilen kazancın bu yılın aynı döneminde 3 milyar 304 milyon 418 bin liraya çıktığı görüldü.

Türkiye altı ay içinde 162 farklı ülkeye örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları satışı gerçekleştirdi ve bu faaliyetlerde en fazla payı Avrupa ülkelerinin aldığı görüldü.

162 Ülkeye Giyim Eşyası ve Aksesuarları Gerçekleştirildiİspanya söz konusu dışa satımda birinci sırayı 645 milyon 906 dolar ile alırken, bu rakam toplam ihracat içerisinde %19’luk bir paya sahip. İspanya’yı takip eden ülke ise 427 milyon 754 bin dolar ile Almanya oldu. Ardından 293 milyon 237 bin dolar ile Birleşik Krallık geldi.

Hollanda 205 milyon 649 bin dolar ile dördüncü ve Fransa 137 milyon 391 bin dolar ile beşinci sırada yer aldı. Bu ülkelerin ardından söz konusu dönemde en fazla ihracat gerçekleştiren diğer ülkeler ise sıraya göre şöyle belirlendi: İsrail, Danimarka, Irak, İtalya, ABD, Suudi Arabistan, İran, Polonya, Rusya Federasyonu ve son olarak Libya.

İthalat rakamları ise 2019’un altı aylık döneminde gerileme kaydetti. 2018’in ilk altı ayında gerçekleştirilen örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarlarının ithalat tutarı 513 milyon 405 bin dolar seviyesinden 145 milyon dolar azaldı.

Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarlarında Türkiye’nin gerçekleştirdiği ithalatta ilk sırada Bangladeş 67 milyon dolarla yer alıyor.

Bangladeş’ten hemen sonra gelen Çin 52 milyon dolarla ikinci sırada bulunurken, İtalya 34 milyon dolar, Mısır 31 milyon dolar ve İspanya 22 milyon dolarla ithalat sıralamasındaki yerini koruyor.

Türkiye’nin başta gelen ihracat pazarlarından biri olan AB ülkeleri otomotiv sektöründe de yeni başarılara imza atıyor. Bu yılın Ağustos ayında ihracat rakamlarında rekor rakamlar elde eden otomotiv endüstrisinde AB ülkelerine gerçekleştirilen ihracat %10 oranında artış göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum