Yatırım yapmaya başla!

Dünya Genç İşsizlik Oranı Sıralamasında Türkiye AB’yi Geride Bıraktı

Türkiye Nisan ayı işsizlik rakamları bugün yayınlandı. Buna göre işsizlik 2 yıl sonra tek haneye inerken genç nüfus işsizlik oranı 23 ayın en düşüğüne işaret etti. İşte detaylar…
Dünya Genç İşsizlik Oranı Sıralamasında Türkiye AB’yi Geride Bıraktı

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi işsizlik, Türkiye’nin de en önemli sorunlarından biri olarak görülüyor. Nisan – 2018 verilerine göre yüzde 9,6’ya gerileyen işsizlik oranı, 2 yılın ardından tek haneye düştü. Mayıs – 2016 sonrasında ilk kez tek haneyi gören işsizlik rakamları, genç işsizlik oranı ile ilgili de umut verici bir gelişme oldu.

Türkiye’deki genç işsizlik oranı 23 ayın en düşük seviyesine geriledi ve birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı.

Genç İşsizlik Oranı 23 Ayın Dibinde

Ülkemizde genç işsizlik oranı Nisan ayında yüzde 16,9 oranı ile 2016 yılının Mayıs ayından beri görülen en düşük seviyeye işaret etti. TÜİK ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre; Türkiye’de işsizlik oranı Nisan ayında, 2017 yılının aynı dönemine göre 201 bin kişi azaldı ve 3 milyon 86 bin kişi oldu. 15 – 24 yaş gurubunu kapsayan genç nüfusun işsizlik oranı ise 2,9 puan azalarak, yüzde 16,9 olarak belirlendi. Bu rakam, 2016 yılının Mayıs ayında yüzde 17,4 seviyesindeydi.

Geçen yılın aynı dönemine göre genç işsizlik oranı kadınlarda yüzde 24,6’dan yüzde 22’ye, erkeklerde yüzde 17,2’den yüzde 14,1’e geriledi.

Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Azaldı

Çalışmayan ve eğitimde olmayan gençlerin toplam genç nüfus içindeki oranı ise Nisan döneminde yüzde 21,3 olarak belirlendi. Bu oran, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 22,1 seviyesindeydi. Bu gruptaki kadınların oranı yüzde 30,6 olurken, erkeklerin oranı yüzde 12,4 seviyesi ile kayıtlara geçti.

Türkiye’de genç işsizlik, Euro Bölgesi ortalamasına yakın gerçekleşirken; Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ı geride bıraktı.

Türkiye Birçok AB Ülkesini Geride Bıraktı

25 yaş altı işsizlik oranı yüzde 16,9 olarak belirlenirken, Avrupa Birliği ülkelerinde bu seviye, ortalama yüzde 15,2 seviyesinde. Genç işsizlik oranı Euro Bölgesi’nde ise yüzde 17,1 düzeyinde. Ekonomik krizin etkilerini hala üzerinde taşıyan Yunanistan, en çok açıklanan yüzde 42,3’lük genç işsizlik oranı ile listenin sonunda yer alıyor.

Yüzde 5,3 ile genç işsizlik oranı en düşük olan ülke Malta olarak belirlenirken, Almanya yüzde 6,2 ile ikinci sırada yer alıyor.

En Düşük İşsizlik Oranı Malta'da

Kıtada genç işsizlik oranının en düşük olduğu ülkeler sıralamasında Almanya’dan sonra yüzde 6,3 ile İzlanda, yüzde 6,8 ile Estonya ve yüzde 6,9 ile Hollanda yer alıyor. Genç işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında İspanya yüzde 34,2 ile ikinci ve İtalya yüzde 32,8 ile üçüncü oluyor. İtalya’dan sonra yüzde 20,7 ile Fransa, yüzde 20,6 ile Portekiz, yüzde 18,5 ile Finlandiya, yüzde 17,6 ile Slovakya yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum