Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-Fransa Arasında 20 Milyar Euro’luk Ticari Faaliyetin Hayata Geçirilmesi Hedefleniyor

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Daniel Gallissaires, Türkiye ile ticaret ilişkilerini güçlendirmeye yönelik yeni hedeflerin ortaya koyulduğunu açıkladı.
Türkiye-Fransa Arasında 20 Milyar Euro’luk Ticari Faaliyetin Hayata Geçirilmesi Hedefleniyor

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Daniel Gallissaires, Türkiye ve Fransa arasındaki ticari ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu. İlerleyen dönemlere ilişkin koyulan yeni hedeflerden söz eden Gallissaires, bazı sektörler üzerinde çalışılacağını duyurdu.

Türkiye ve Fransa arasında ilerleyen zamanlar için 20 milyar Euro’luk ticaret hacmi hedeflendiğini belirten Gallissaires, bu hedefi yakalamak için bazı sektörlere stratejik bakımdan odaklanmak gerektiğini belirtti. Bu kapsamda ülkeler arası ticari faaliyetleri artırmak istediğine sinyal verdi.

Ülkesi adına konuşan Gallissaires, Türkiye ile akıllı şehirler, enerji, sürdürülebilir şehir, ulaştırma, inovasyon, çevre yönetimi ve tarım gibi alanlarda stratejik olarak iş birliği yapmak istediklerini belirtti. Ardından, belirtilen bu alanlarda 20 milyar Euro’luk ticaret hedefine ulaşacaklarına gönülden inandığını ifade etti.

Gallissaires, açıklamasında geçtiğimiz yıldan beri Türkiye’nin ihracattan sağladığı gelirin Fransa’nınkinden daha yüksek olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin İhracat Geliri Daha YüksekDeğerlendirmelerini sürdüren Gallissaires, Fransa’nın gümrük verilerinden hareketle bazı açıklamalarda bulundu. Bundan iki yıl evvel 7 milyar Euro’luk ihracat ve yine aynı tutarda ithalat gerçekleştirilerek tam anlamda bir dengelenme yaşandığını belirtti.

Ardından, şu anda Fransa’nın Türkiye’ye karşı 2 milyar Euro’luk açık verdiğini ekledi. İki ülke arasında ihracat-ithalat faaliyetlerinin bir süredir iyi olduğunu belirten Gallissaires, yine geçtiğimiz yıla değinerek bu süre içinde Fransa’nın Türkiye’ye 6 milyar Euro tutarında ihracat gerçekleştirdiğini, bunun yanında Türkiye’den 8 milyar Euro’luk ithalat yaptığını anımsattı.

Gallissaires, Türkiye’yi Fransa pazarında görmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Türkiye Fransa Pazarında BulunabilirŞu anda Türk ve Fransız şirketler arasında Orta Doğu, Afrika ve Balkanlar gibi üçüncü ülke pazarlarındaki iş birliklerini artırmaya çabaladıklarını belirtti. Söz konusu bu iç bölgede hem Türkiye’nin hem de Fransa’nın ticari faaliyetlerdeki başarısına değinerek, pek çok potansiyel fırsatın mevcut olduğunu belirtti.

Bu noktada Fransız ve Türk ortaklığı olan bazı firmaları örnek gösteren Gallissaires, Türkiye’yi Fransa pazarında görmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Freyssinet adlı şirket ile Afrika’da yürütülen iş birliğinden bahseden Gallissaires, Orta Asya ve Balkanlardaki Türk TAV ile Fransız Aeroports de Paris firmalarından söz etti.

Konuşmasının sonuna yaklaşırken, dünya genelinde işlerini ortak yürüten iki ülke firmalarının büyük bir çoğunluğunun Türk ve Fransız firmalarına ait olduğunu, bu durumun üçüncü ülke pazarlarında birlikte başka ortaklıklarda bulunmaları için birer ispat niteliği taşıdığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum