Yatırım yapmaya başla!

2017 Son Çeyreğine Göre Türkiye’nin Finansal Varlıkları 11 Trilyon 289 Milyar TL

Merkez Bankası'nın raporuna göre; Türkiye ekonomisinin toplam varlıkları geçen yılın son çeyreği itibarıyla 11 trilyon 289 milyar lira oldu.
2017 Son Çeyreğine Göre Türkiye’nin Finansal Varlıkları 11 Trilyon 289 Milyar TL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan Finansal Hesaplar Raporu‘na göre; 2017 yılının son çeyreğinde Türkiye’nin toplam finansal varlıkları 11 trilyon 289 milyar liraya, yükümlülükleri ise 12 trilyon 969 milyar lira oldu.

TCMB raporuna göre; söz konusu rakamlarla birlikte dünyanın geri kalanına 1 trilyon 679 milyar TL’lik net yükümlülük yaratıldı.

Türkiye ekonomisinin toplam finansal varlıkları 11 trilyon 289 milyar TL olurken, dünyanın geri kalanı ve hanehalkı yurt içi ekonominin finansmanına en büyük katkı sağlayan sektörler oldu.

2010 yılının sonundan 2017 son çeyreğine kadar olan dönemde yurt içi ekonominin sektörler itibarıyla finansal bilançolarına bakıldığında, hanehalkı ve dünyanın geri kalanı finansal fazla verdi. Bu şekilde diğer sektörlerden alacaklı, finansal olmayan kuruluşlar ve genel yönetim ise finansal açık vererek diğer sektörlere borçlu pozisyonda konumuna geçti.

Finansal kuruluşlar sektörü dengedeki pozisyonunu koruyarak sıfıra yakın net bir finansal değer yarattı.

Son iki çeyrekte net finansal işlemlerde azalma olduğu bildirilirken, yurt içi ekonominin 2017 yılı boyunca net borçlu konumuna geçtiği belirtildi. Sektörlerin son dönemde finansal varlık ve yükümlülük dağılımına bakıldığında ise finansal olmayan kuruluşların yükümlülük ve varlık tarafında en büyük sektör olduğu ortaya çıktı. Onu ise finansal kuruluşlar takip etti.

Geçen yılın dördüncü çeyreği itibarıyla, finansal araç dağılımında varlıklarda krediler ve diğer alacaklar, yükümlülüklerde ise krediler, hisse senetleri ve öz kaynaklar kalemleri en ağırlıklı araçlar arasında yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum