Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye, FED’in Yapacağı Faiz Artırımına Hazır mı?

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, yaptığı açıklamada; FED’in yapabileceği herhangi bir faiz artırımına, Türkiye ekonomisinin hazırlıklı olmadığını belirtti.
Türkiye, FED’in Yapacağı Faiz Artırımına Hazır mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül ayında FED tarafından faiz artışı yapılmamasının nedenleri olarak; ABD ekonomisinde potansiyel seviyede ilerleyen büyümenin, ekonomi üzerinde ısınma yapacak bir seviyeye ulaşmaması ve işsizliğin enflasyon üzerinde ciddi bir baskı kurmamasını gösterdi ve bu nedenlerden dolayı FED’in faiz artırımına ihtiyaç duymadığını ifade etti. Kısa vadede yapılacak faiz artışının Türkiye ekonomisinde büyüme, işsizlik, cari açık ve dış finansman üzerinde bozucu etkilere sebep olabileceğini belirtti. FED kararları karşısında Türkiye’nin sadece bekleme opsiyonunu fiyatlandırmasını seçeneksizlik riski olarak değerlendiren Ökmen, gelişmekte olan piyasalarda bu durumun daha da önemsendiğini söyledi.

TL’de değer kaybının ana nedeni, iç gelişmeler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam edeceği beklentisi ve OHAL’in uzatılması dolayısıyla yatırımcılarda görülen algı bozulmalarının TL’yi baskıladığını ifade eden Ökmen, büyüme odaklı politikaların, faiz oranı ve döviz kuru arasındaki dengeyi bozduğunu açıkladı. TL’de değer kaybı yaşanmasının en temel nedeni olarak iç gelişmeleri gösteren Ökmen, enflasyonda düşüş eğiliminin başlamasının da piyasaları olumlu yönde etkileyeceğini de ifade etti.

Dilerseniz TCMB’nin faiz indirimini ve FED’in yaptığı artışları hatırlayalım…

TCMB faiz koridorunun üst bandında 7 ayda toplamda 250 baz puan indirim yapmıştı. En son Eylül ayında 25 baz puan indirime giden TCMB’nin sonraki toplantılarda da faiz oranını düşüreceği ve hareket alanını sonuna kadar kullanacağı yorumu, uzmanlar tarafından dile getirilmişti. Detaylı açıklamalara önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz. 9 yılın ardından ilk kez 2015 Aralık ayında faiz artışı kararı alan FED ise, Eylül toplantısında faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararı almıştı. Ancak geçen gün, Chicago FED Başkanı Charles Evans tarafından yapılan açıklamada 2016 yılı bitmeden yeni bir faiz artışı yaşanabileceğinin sinyalleri verilmişti. Evans’ın tüm açıklamalarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Faiz artırımı yapılması için FED’in daha çok işaret beklediğini belirten Evans, enflasyon oranının gerçekten yükselmesini beklediklerini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar