Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Faiz Artırma İhtimali Düşük

Türkiye’nin Faiz Artırma İhtimali Düşük

Roubini Global Economics Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2016’nın ikinci çeyreğinden önce faiz artırma ihtimalini düşük gördüğünü ve ülkenin faizi düşük tutarak büyümeyi destekleyecek politikalar izlemeye devam edeceğini ifade etti.

Roubini Global Economics’ten Mert Yıldız; “yayınlanan raporda TCMB’nin ya kur ve enflasyondaki artışın önüne geçmek için faiz artıracağı ya da bunun yaratacağı düşük büyüme ortamı ile karşı karşıya kalmamak için faizleri düşük tutabileceği belirtildi,” dedi.

Mert Yıldız tarafından Roubini Global Economics’in internet sitesinde yayınlanan raporda; “TCMB’nin şu ana kadar her zaman enflasyonu düşürerek hedefe yaklaştırmaktan ziyade, büyümeyi desteklemeyi tercih ettiğini düşündüğümüzde, faizlerin 2016 ikinci çeyrekten önce artırılması olasılığı düşük,” değerlendirmesi yapıldı.

Raporda FED‘in Aralık ayında faiz artışına gideceği varsayımından yola çıkılarak, ABD’de faizlerin yükselmesi üzerine Türkiye’den döviz çıkışı olabileceği tahmininde bulunuldu.

TCMB’nin %5 olarak öngördüğü yıl sonu enflasyon büyüme oranı için uzmanlar, %8.1 gibi bir rakamın görüleceğini tahmin ediyor.

Küresel ekonomideki büyümenin yavaşlaması Türkiye’yi de etkiledi. Bu doğrultuda Türkiye’nin büyüme tahminleri aşağı yönde revize edildi. İkinci çeyrek itibariyle %3.8 olan ekonomik büyüme için resmi yıl sonu büyüme hedefi %4 oldu. Öte yandan ekonomi yönetimi büyümenin %3’lerde kalacağını tahmin ediyor.

Yayınlanan raporda 2016 yılının ikinci yarısında faizlerin %9-10 civarında olacağı öngörüldü. Ek olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, döviz çıkış miktarındaki GSYH’nin %5’i geçmeden Türk Lirasını savunmak için rezervlerini kullanmayacağı, kurdaki keskin hareketleri önlemek için de müdahalelerde bulunulacağı ifade edildi.

Raporda yer verilen önemli bir not ise Dolar/TL kurunun ileriki günlerde geleceği nokta üzerine oldu. Dolar/TL’nin 2016 yılı sonuna kadar 3,5 seviyesini göreceği tahmin edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum