Yatırım yapmaya başla!

Rusya’dan Sonra Türkiye de Facebook Hakkında Gizlilik Soruşturması Başlattı

Geçtiğimiz günlerde Facebook hakkında soruşturma kararı alan Rusya’dan sonra Türkiye de sosyal medya devini incelemeye aldı. İşte detaylar…
Rusya’dan Sonra Türkiye de Facebook Hakkında Gizlilik Soruşturması Başlattı

Sosyal medya platformları arasında özellikle Facebook, son yıllarda gizlilik ve veri güvenliği konusunda sürekli olumsuz haberlerler ile gündeme geliyor. Cambridge Analytica ile başlayan süreç, sürekli sosyal medya devinin kullanıcı verilerini sızdırması ile devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya, Facebook ve Twitter’a yasal yükümlülükleri yerine getirmedikleri sebebiyle soruşturma başlatmıştı.

Şirketin sürekli gizlilik ihlali konusunda şüphe uyandırması son olarak Türkiye’yi de harekete geçirdi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu Faruk Bilir, Türkiye’de de yüksek kullanım oranına sahip olan Facebook’a çok yönlü inceleme başlattıklarını açıkladı. Yapılan incelemeler sonucu Facebook suçlu bulunursa büyük para cezasına çarptırılabilir.

Facebook’a Türkiye’den Soruşturma

Facebook’a Türkiye’den Soruşturma

Başkan Faruk Bilir yaptığı açıklama ile “Özel komisyon kuruldu. Biz bilgilerimizi sosyal medya kuruluşlarına açık rızamızla vermiş olabiliriz. Veriler amaç dışı kullanılırsa bunun adı veri istismarı olur” ifadelerine yer verdi. Bilir açıklamasının devamında sosyal medya sevinin suçlu bulunması halinde 1 milyon 200 bin liraya kadar idari para cezası verilebileceğini belirtti.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde katıldığı etkinlikte sosyal medya ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bilir, son dönemde teknoloji dünyasında parmak izi ve yüz tanıma gibi sistemlerin kullanım oranının artmasına dikkat çekti. Parmak izinin biyometrik ve önemli bir kişisel veri olduğunu belirten Bilir, bu tarz verilerin saklanması halinde silinmesinin kolay olmadığını ifade etti.

Facebook üzerinde başlatılan incelemenin geçtiğimiz yılın Nisan ayında başlatıldığını belirten Bilir, “Çok yönlü bir araştırma yapıyoruz. Özel komisyon kuruldu. Diyelim, buraya bir resim ekledik. Amacım profil oluşturmak. Ancak oradaki resimlerden algoritmalarla bir profilleme yapılması doğru değil. Benim hakkımda ‘ayın 15’inde alışveriş yapar, genelde takım giyer, taksit yaptırır’ şeklinde profillemeye izin verilmiyor. Bunlar araştırılacak” açıklamasında bulundu.

Sosyal medya uygulamalarının hızla yayılması, kişisel veri güvenliği ile ilgili riskleri de beraberinde getiriyor. Son dönemde pek çok farklı bölgede sosyal medya uygulamalarına soruşturma açılması, durumun önemini gözler önüne seriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum