Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin En Yüksek Barajı 2020’de Elektrik Üretmeye Başlayacak

Türkiye’nin en yüksek barajı unvanına sahip olan Yusufeli Barajı’nda 2019 yılından itibaren su tutulmaya ve 2020’den itibaren de elektrik üretilmeye başlanacak.
Türkiye’nin En Yüksek Barajı 2020’de Elektrik Üretmeye Başlayacak

Temeli 26 Şubat 2013 tarihinde atılan Yusufeli Barajı’nın 2020 yılından itibaren elektrik üretmeye başlayacağı ve yapımının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Artvin’de bulunan Çoruh nehri üzerinde kurulan barajın en önemli özelliği ise ülkemizin en yüksek barajı olması. Bunun yanında dünya genellemesindeki sıralamasına baktığımızda Çin’deki 292 metre ve Gürcistan’daki 272 metre yüksekliğindeki barajlardan sonra, çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde üçüncü sırada yer aldığını görmekteyiz.

Tamamında Türk mühendislerin çalıştığı Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek barajı olma özelliğine sahip.

2013 yılında temelleri atılan ve inşaatı çalışmaları halen süren Yusufeli Barajı ve HES’in 2020 yılından itibaren elektrik üretmeye başlayacağı açıklandı. 558 megawaat kurulu güce sahip olan santral, 650 bin nüfuslu Artvin’in tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Yaklaşık 3 bin kişinin vardiya sistemiyle, 24 saat süreyle çalıştığı proje tamamen ülkenin kendi öz kaynaklarını kullanması ile oluşturuldu.

Gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelen kadar olacak barajda, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol ve 120 metre karelik, 60 bin adet konutun inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanılacak. 2020 yılında üretime geçmesi planlanan barajda 2130 milyon metreküp su depolanacak.

Limak Yusufeli Barajı Proje Müdür Yardımcısı Mehmet Bozali, projenin ülke ekonomisine yılda 1 milyar 150 milyon lira kazandıracağını söyledi.

2019 yılından itibaren su tutmaya başlanacak olan projenin ülke ekonomisine yılda 1 milyar 150 milyon lira kazandıracağını belirten Bozali, bağlantı yolları ve yeni yerleşim yeri ile birlikte bölgede çalışan sayısının yaklaşık 7 bin olduğunu, proje tamamlandığında turizme ve insanlara katkı sağlayacak bir eser ortaya çıkacağını dile getirdi. Çoruh nehri Bayrburt ilimizden doğuyor ve Gürcistan’ın Batum ilinden Karadeniz’e dökülüyor.

Türkiye sınırlarını terk etmeden önceki ortalama debisi ise saniyede 192 metreküpe ulaşıyor. Toplam uzunluğu 431 kilometre olan nehrin yaklaşık 410 kilometresi Türkiye sınırları içerisinde yer alıyor. Yan yollar ile birlikte Çoruh nehri üzerinde toplamda 143 adet baraj be HES projesi bulunuyor. Bunlardan elde edilen elektrik ise yılda 14 bin 552 gigawaata ulaşıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum