Yatırım yapmaya başla!

Türkiye En Yetenekli Çalışanlara Sahip Ülkeler Arasında

Türkiye En Yetenekli Çalışanlara Sahip Ülkeler Arasında

İnsanın eğitim ve beceri seti açısından değerlendirildiği Human Capital Indeks 2015 raporunda, 124 ülkeye yer verildi. Türkiye ise en yetenekli çalışana sahip bu ülkeler arasında 100 üzerinden 67.09 puan alarak 68. sırada yer aldı.

Rapor hazırlanırken ülkedeki işsizlik oranına, istihdam edilenlerin eğitim düzeyine, iş gücüne yeni dahil olmuş kişilerin özel niteliklerine bakılıyor. Bu özellikler araştırılırken, insanların yaş grubuna da bakılıyor. 15-65 yaş arası her grup ayrıntılı bir şekilde inceleniyor. İncelenen gruplara, iş gücü yeteneklerine ve eğitim durumuna göre 100 üzerinden puan veriliyor.

124 ülkenin yer aldığı listenin ilk 10’u içinden 7’sini Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Listede yer alan diğer ülkelerden Asya’dan iki temsilci, Kuzey Amerika’dan bir temsilci bulunuyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Latin Amerika’dan herhangi bir ülke yer almıyor.

Listenin başında tüm yaş guruplarında eğitim, beceri ve diğer birçok ölçümde en yüksek sıralamaya sahip olan Finlandiya bulunuyor. İlkokulda verdiği eğitim kalitesiyle de adından sık sık söz ettiren Finlandiya, eğitimli kişilerin iş bulma kolaylığı ve okuma-yazma bilme oranlarının yüksekliği açısından da en iyi performansı gösteren ülke olmuş.

Listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkelere göz attığımızda Norveç’in ikinci, İsviçre’nin üçüncü, Kanada’nın dördüncü ve Japonya’nın beşinci olduğunu görüyoruz.

Türkiye bu sıralamada maalesef vasatın biraz üzerinde kalabilmiş. Puanı 100 üzerinden 67.09 olan ülkemiz, 124 ülke arasında 68. olabilmiş. Listede Türkiye’nin üzerine çıkabilmeyi başarabilmiş ülkelerden bazılarıysa şöyle; Tacikistan, Vietnam, Azerbaycan, Meksika, Malezya ve Yunanistan.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum