Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’ye En Fazla Yatırım Artışı Olan Ülkelerde 381 Milyon Dolarla İtalya Başı Çekti

2018 yılında Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlarda en fazla artış İtalya’da olurken, en fazla azalma İspanya’da gerçekleşti. En çok yatırım gelen ülkelerde ise ilk sırada Hollanda yer aldı.
Türkiye’ye En Fazla Yatırım Artışı Olan Ülkelerde 381 Milyon Dolarla İtalya Başı Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2018 yılında Türkiye’ye 6 milyar 534 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi gerçekleşti. Bunun en büyük kısmı 4 milyar 234 milyon dolar ile Avrupa ülkelerinden geldi.

Ancak bu ülkelerden gelen doğrudan yatırım girişleri 2017 yılına kıyasla %1,4 oranına denk gelen 693 milyon dolarlık düşüş gösterdi. Türkiye’ye yapılan yatırımlarda en fazla artış 381 milyon dolar ile İtalya tarafında gerçekleşti.

Türkiye’ye doğrudan yatırımlarda lider konumunda olan ülke bu yıl da değişmeyerek Hollanda oldu.

Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımların 833 milyon doları Hollandalı yatırımcılardan geldi. Ülkemize yapılan yatırımlarda yıllardır ilk sırada yer alan Hollandalı yatırımların toplam tutar içerisindeki payı %13 oldu. Hollanda tek başına Asya, Okyanusya, Amerika ve Afrika ülkelerinden daha fazla yatırım yapmış oldu.

Bu ülkeyi sırasıyla; 516 milyon dolarla Azerbaycan, 509 milyon dolarla İtalya, 465 milyon dolarla Avustralya ve 446 milyon dolarla ABD izledi. 2018’de Türkiye’ye doğrudan yatırımları 10 milyon doların altında kalan ülkeler ise; Arnavutluk, Bahreyn, Bulgaristan, Gürcistan, İran, İrlanda, İsrail, Lübnan, Kazakistan, Malezya, Mısır, Portekiz, Rusya, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan oldu.

Avrupa’nın ardından en büyük paya sahip olan Asyalı ülkelerin yatırımları %3’lük artışla 1 milyar 750 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Amerika kıtasındaki ülkelerden geçen yıl 484 milyon dolarlık yatırım girişi oldu. 2017 yılında bu miktar 247 milyon dolar seviyesindeydi. Yani bir önceki yıla göre neredeyse iki katı oranda doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiş oldu. Miktar bazında bakıldığında İtalya’dan 381 milyon dolarlık yatırım artışı gerçekleşti. Ulaşılan bu rakamla birlikte İtalya geçen yıl Türkiye’ye yatırımı en fazla artan ülke olarak kaydedildi.

İtalya Türkiye yatırımlarını en fazla artıran ülke olurken, İspanya 1 milyar 227 dolar düşüş ile yatırımları en fazla azalan ülke sıralamasında başı çekti. İspanya’yı 894 milyon dolarla Hollanda, 489 milyon dolarla Azerbaycan ve 417 milyon dolarla Avustralya izledi. En fazla yatırım artışı olan ikinci ülke ise 266 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum