Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin En Değerli 100 Markası Açıklandı, THY Yine İlk Sırada

Brand Finance tarafından “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” adlı çalışmanın on ikincisi tamamlandı. Araştırma sonucunda 1,7 milyar dolarlık marka değeriyle Türk Hava Yolları yine ilk sırada yer aldı. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin En Değerli 100 Markası Açıklandı, THY Yine İlk Sırada

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından yürütülen Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100 adlı çalışmanın sonuçları belli oldu. 12.si düzenlenen bu araştırmaya göre, Türk Hava Yolları 1,7 milyar doların üzerindeki marka değeriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin en değerli markası seçildi.

Öğrenilen bilgiye göre, THY 1 milyar 735 milyon dolarlık marka değeriyle listede ilk sırada yer aldı ve önceki yıl kazandığı unvanı korudu. Dev havayolu şirketi THY’yi 1 milyar 637 milyon dolar değerindeki marka değeriyle Ziraat Bankası izledi. Banka 1,6 milyar dolar ile Türkiye’nin marka değeri en yüksek bankası olmuştu.

1 milyar 344 milyon dolarlık marka değeriyle Garanti Bankası listede 3. sırada bulunurken, Türk Telekom 1 milyar 185 milyon dolarla 4. ve Turkcell 1 milyar 182 milyon dolarla 5. sıraya yerleşti.

Garanti Bankası Listede Üçüncü Sırada BulunuyorTurkcell’den hemen sonra ise 1 milyar 135 milyon dolarlık marka değeriyle İş Bankası listenin altıncı sırasındaki yerini aldı. Onu 934 milyon dolarla Akbank, 837 milyon dolarla Arçelik, 647 milyon dolarla Yapı Kredi, 458 milyon dolarla Ford Otosan takip etti.

Ayrıca araştırmaya göre, Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 19,8 milyar dolar olarak belirlendi. Bununla birlikte listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 7 marka daha dahil edildi. Enerjisa 31, Şok Market 34, Nef İnşaat 35, MLP Sağlık 51, Yataş 61, Avivasa 95 ve Desa Deri 98’inci sıradan listeye girdi.

Araştırma sonucunda ilk 100’deki markaların değerlerinde en yüksek artış %19 ile Koçtaş’ta gözlemlendi.

En Yüksek Artış Koçtaş'ta GözlemlendiKoçtaş, gerçekleştirdiği bu artışla 49. sıradaki yerini 39’a taşıdı. Bahsedilen dönem aralığında marka değerindeki en yüksek düşüş ise %73 ile İntema İnşaat Malzemeleri’nde gerçekleşti. 64. sırada yer alan şirket, 88. sıraya geriledi.

Öte yandan dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesinden yer alamayan Türk kulüplerine bakıldığında ise, ülke sıralamasında Beşiktaş 107 milyon dolarlık marka değeriyle ilk sırada yer aldı. Bununla birlikte Beşiktaş, Türkiye’nin en değerli markaları arasında 38. sırada bulunuyor. Beşiktaş’ı 89 milyon dolarlık marka değeriyle Fenerbahçe izlerken, 60 milyon dolarla Galatasaray, 26 milyon dolarla Trabzonspor takip etti.

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, hasılatların hem miktar hem de kur farkı sebebiyle azalmasının marka değerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgünerİlgüner, 2018 yılına ait veriler dikkate alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre hasılatların hem miktar hem de kur farkı sebebiyle azalmasının marka değerini negatif yönde etkilediğini ifade etti. Bunun yanında başta bankacılık, telekomünikasyon, gıda-perakende olmak üzere Türk şirketlerinin küresel oyuncular haline gelmesi ve hasılatlarının büyük bölümünü yaygın küresel para birimleriyle gerçekleştirmeleri halinde kur riskinden daha az etkileneceklerini ve marka değerlerini koruyacaklarını söyledi.

Açıklamalarını sürdüren İlgüner, bunun için tüm şirketlerin dünya markası olma hedefinden şaşmamaları gerektiğini, her daim markalarını küresel ölçekte değerli kılmak için çaba harcamaları gerektiğini ifade etti. Gösterilecek bu çabanın hem kendileri hem de ülke açısından hayati öneme sahip olduğunu da özellikle vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum