Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Çok Yakında Açılması Planlanıyor

Antalya'da bir etkinlikte konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın çok yakında açılmasını planladıklarını söyledi.
Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Çok Yakında Açılması Planlanıyor

Antalya’da düzenlenen “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı”nın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çok yakında Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın açılacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifiyle hizmete açılmasını planladıklarını da ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ikinci 100 günlük eylem planı açıklamasında Emlak Katılım Bankası vurgusu yapmıştı.

Bakan Murat Kurum, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın 93 yıllık mirası ve tarihi olduğu vurgusunu yaptı.

Murat Kurum Emlak Bankası YorumuBankanın tekrar faaliyete başlaması için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Kurum, “Bankanın temel stratejilerini, müşteriye ulaşacağı kanalları ve sunacağı hizmet gruplarını belirdik. Nihai noktaya geldik,” ifadelerini kullandı. Kurum, şehirlerin yaşam kaliyesini daha yukarıya çıkarmanın öncelikli hedefleri olduğunu da dile getirdi.

Kurum, açılış konuşmasında 2023’te ekonomide ve ihracatta öncü, şehircilikte dünya markası ve çevre duyarlılığında örnek bir ülke hedeflediklerini söyledi. Bakanlık olarak kültüre, medeniyete uygun, yaşanabilir şehirlerin inşası için atılan küçük, büyük tüm adımları her zaman desteklediklerini de vurguladı.

Bakan şu ana kadar 33 il, 61 noktada ziyaretlerde bulunduklarını, gezilerde şehirlerin büyük yol katettiğini gördüğünü söyledi.

Şehirlerde Çevre Duyarlılığı ArtacakDünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını söyleyen Kurum, şehirlerin yaşam kalitesini bugünkü seviyeden daha yukarıya çıkarmanın öncelikli hedefleri olduğunu da ifade etti. Şehirlerin acil ihtiyaçlarını tespit edip, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhuna uygun şekilde çözüm bulmaya gayret ettiklerine dikkat çekti.

Kurum, “Önümüzdeki 5 yıllık dönemi doğru planlarsak, bu planlama çalışmalarını daha uzun vadeli yaparsak, önümüzde şehirlerimizin geleceği ve çarpık kentleşme adına ‘dur’ diyebileceğimiz bir süreç var. 31 Mart seçimlerinden sonra 5 yıl yerel yönetim seçiminin olmadığı, 4,5 yıla yakın yine genel seçimin olmadığı bir süreç yaşayacağız. Belki de Türkiye olarak uzun bir süredir böyle bir süreci de yaşamadık,” ifadelerini kullandı.

Kurum, Türkiye Ulusal Mekansal Strateji Planı’nı başlattıklarını, plan çerçevesinde ulaşım yollarına, istihdama ve bölgedeki nüfus artışına kadar birçok veriyi değerlendireceklerini de söyledi.

Türkiye Ulusal Mekansal Strateji PlanıŞehirlerin tekdüze olmasına, kırsal alanların yol oluşuna karşı aksiyon geliştireceklerine vurgu yapan Bakan Murat Kurum, 2023’e kadar şehirleri verimli şekilde üreten kentlere dönüştürme hedefleri olduğunu açıkladı. İlk 100 günlük icraat planını tamamladıklarını söyleyen Kurum, yüzde 98’lik kısmını başarıyla gerçekleştirdiklerini, şimdi ikinci 100 günlük eylem planları çerçevesinde çalışma başlattıklarını belirtti.

Bakan 2023 için çizdikleri hedeflere ulaşmak için daha çok çalışacaklarını vurgulayan Kurum, Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi”nin önemine değindi. İlk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başlatılan ve ardından Bakanlıkta devam eden uygulamanın yaklaşık 11 bin 800 kamu ve kuruluş binasında hizmet vermeye başladığını açıkladı.

Bakan Murat Kurum, ikinci 100 günlük hedeflerinin 13 bin kuruluşta sıfır atık sistemine geçmek olduğunu da ifade etti.

Sıfır Atık Projesinde 13 Bin Kurum HedefiSıfır atık sistemine geçmemiş vali ve belediye görmek istemediklerini söyleyen Kurum, 13 binden sonraki hedefin 20 bine en kısa sürede çıkmak olduğunu belirtti. 2023 yılına gelindiğinde ise 100 bin kişiye doğrudan istihdam ve yıllık da yaklaşık 20 milyar tasarruf sağlamayı öngördüklerini de söyledi.

Sıfır atık sisteminde yönetmeliğin çıkacağını açıklayan Kurum, eksikliklerin Sıfır Atık Yönetmeliği ile giderilmesi için sistemi bütüncül çalıştıracaklarını ve çöplerin düzenli depolama sahalarına gitmediği, ayrıştırıldığı ve ayrıştırılan ürünlerin de yeniden kullanıldığı bir sürece girmek istediklerini ifade etti.

Kurum, şu an kişi başına kullanım oranı 440 olan plastik poşetlerin 2023 yılında 40’a düşeceğine de dikkat çekti.

Plastik Poşet Kişi Başına Kullanım Oranı 40'a DüşecekArtık ülkelerin plastik poşetleri paralı yapmanın yanında yasaklamaya başladıklarını açıklayan Murat Kurum, plastik poşet kullanımının yıllık 30-35 milyar adet olduğını belirtti. Projeleri sayesinde bez çanta ve filelerin kullanılmaya başlandığına işaret eden Bakan, vatandaşların kampanyayı benimsediklerini söyleyerek teşekkür etti. Projenin hayata geçtiği 10-15 günlük süreçte kullanım oranının yüzde 65 azaldığını söyleyen Bakan, hedefin yüzde 90 azalma sağlamak olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum