Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Emekliler Derneği’nden EYT’de Yaş Koşulu İddiasına Tepki

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, intibak düzenlemesi ile aylıkların tek bir kriter üzerinden hesaplanması gerektiğini savundu. İşte detaylar;
Türkiye Emekliler Derneği’nden EYT’de Yaş Koşulu İddiasına Tepki
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin yapılan yeni düzenlemede yaş sınırının 50 olacağına yönelik çıkan haberlere tepki gösterdi. Ergün, EYT sorunun çalışmakta olan kişilerin yaş şartı sebebiyle emekli olamaması sonucunda ortaya çıktığını belirtti.

Söz konusu sorunun tek ve kalıcı çözümünün ise yaş şartının tamamen kaldırılması olduğuna işaret etti. Ergün, EYT kapsamına giren çalışanların bir an evvel emekli olmayı beklediğini paylaştı.

Yapılacak Düzenleme Sınır Koymamalı

Emekliyi temsil eden en büyük sivil toplum kuruşu olan TÜED, EYT sorununda yürütülen çalışmalar hakkında AA’ya açıklamalarda bulundu. Ergün konuya ilişkin şu şekilde kaydetti;

“EYT düzenlemesinin kapsamına dair en net açıklamayı, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’den duyduk. Bakan Bey’in, ‘Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil’ şeklindeki açıklamalarını önemsiyoruz.”

Bilgin’in açıklamalarına rağmen son zamanlarda EYT düzenlemesinde 50 yaş sınırının getirileceği yönündeki haberleri şaşkınlıkla takip ettiklerini bildirdi. Bu haberlerle ilgili yetkililerden yalanlama beklediklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

EYT Çalışmaları ile İntibak Düzenlemesi de Yapılmalı

Emeklilerin çözüm bekleyen sorunlarına da dikkat çeken Ergün, sorunların başında 2000 yılından sonra emekli olanları kapsamayan intibak hakkının geldiğini belirtti. 2000 yılı öncesi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılı sonrası emekli olanlar için de yapılmasını talep etti.

Ergün, karma emekli aylığı hesaplanması ile emekli olan kişilerin intibak yapılmasını beklediğini iletti. Sosyal güvenliğin temel ilkesinin prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olan sigortalılara eşit aylık bağlanmasını öngördüğünü ifade etti.

Emeklilerden Aylık Hesaplanmalarına İtiraz Var

Yapılan kanun değişikliklerinde bu ilkenin dikkate alınmadığını ve her bir emeklinin aylık hesaplamalarına itiraz ettiğinin bilgisini verdi.

Bu konuda yapılması gerekenler için de öneri sunan Ergün, 2000’li yıllara ait aylık hesaplamalarının tek bir kriter üzerinden yapılması gerektiğini savundu.

Ergün, “Kamuoyunun merakla beklediği EYT düzenlemesinin, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesi ile taçlandırılmasını bekliyoruz.” diyerek görüş bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın