Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Elinde Ne Kadar Dolar Var? Başkan Erdoğan Açıkladı!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde dövizlerde yaşanan oynaklık üzerine yaptığı konuşmada Merkez Bankası'nın elindeki dolar miktarını açıkladı.
Türkiye’nin Elinde Ne Kadar Dolar Var? Başkan Erdoğan Açıkladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin Türkiye’den ithal edilen metalde, vergileri iki katına çıkardığını ve Türkiye ile olan ilişkilerin zayıf olduğunu açıklamasının ardından dün dolar kuru 6,80’e kadar çıkmıştı. Kurdaki bu artış piyasalarda tedirginliği artırırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Bayburt’ta ve bugün de Rize’de yaptığı konuşmalarla halkı rahatlatıcı açıklamalarda bulundu. Vatandaşa yastık altındaki dolarlarını bozdurma çağrısını bir kez daha yineleyen Erdoğan, ellerindeki dolar miktarını hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın elindeki son dolar miktarını açıkladı.

Başa geçtiklerinde söz konusu miktarın 27,5 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, başbakanlık döneminde 136 milyar dolara kadar çıktığını belirtti. Son haliyle 132 milyar dolara düşmüş olabileceğini fakat bunun çok önemli olmadığını ve yeniden yükseleceğini dile getirdi. ABD’nin Türk ekonomisini hedef alan son yaptırımlarına değinen Sayın Erdoğan, bir papaz için stratejik ortaklarından vazgeçiyorlar yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da dövizde yaşananların, Türkiye’nin kararlılığını değiştirmeyeceğini söyledi.

2016 yılında yaşanan darbe girişimini hatırlatan Kalın, daha önce de Türkiye ekonomisi ve hükümetinin bu olayla çökeceğini hayal ettiklerini fakat başarılı olamadıklarını, şimdi de Trump yönetimiyle bir papaz yüzünden kriz yaratıldığını ifade etti.

Dövizdeki dalgalanmanın Türkiye’nin kararlılığın azaltmayacağını söyleyen İbrahim Kalın, Türkiye’nin bu zorluklarla mücadele etmeye hazır olduğunu ifade etti. ABD’nin Türkiye’yi tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu, yapılan tehdit ve yaptırımların kabadayılıktan başka hiçbir şey olmadığını söyledi.

Dünya Altın Konseyi’nin geçtiğimiz ay yayınladığı rakamlara göre; Türkiye’nin elinde 238,3 ton altın bulunuyor.

Türkiye’deki altın rezervi Temmuz ayı itibarıyla 238,3 ton seviyesinde. ROM kapsamında hesaplandığında Türkiye’nin toplam altın rezervinin 602,3 ton düzeyinde olduğu görülmekte. Bu hesaplama yöntemi ile de dünya ülkeleri arasında 10. sırada yer alıyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu