Yatırım yapmaya başla!

Çevre Yasasına Göre Elektrikli Araçlara da “Pil Vergisi” Geliyor!

Yeni Çevre Kanunlarına göre bundan sonra elektrikli araç pillerinden ekstra vergi alınabilir!
Çevre Yasasına Göre Elektrikli Araçlara da “Pil Vergisi” Geliyor!

Haber başlığını okuduğunuzda bir şeylerin bizde neden ters uygulandığını düşüneceksiniz. Haksız da sayılmazsınız. Günümüzün araçlarının alternatif yakıtı olan elektrik, otomobil sektörü içerisinde hızlı bir yükseliş kaydetmektedir. Toyota’nın hibrit melez motor mantığıyla başlayan bu süreç, ülkemize yeniden yatırım kararı alan Tesla‘nın tamamı elektrikli premium araçlarıyla devam etti.

Bu değişim rüzgarında en kapsamlı kararı Çin alarak, benzin ve motorin yakıtlı araçların 2030 yılında ülke sınırları içerisinde yasaklanacağı söylenmişti. Almanya ve Norveç gibi ülkeler de bir süre sonra dizel otomobiller tamamen yasaklanacak. Bunlara karşı bakalım elektrikli araçlara yönelik Türkiye’de nasıl bir karara imza atılmış.

Çevre düzenleme kanunu kapsamında 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle “market poşetleri”nde ek ücret talebine gidilmişti.

Poşet konusu hakkında insanlar ikiye bölünebilir. Birileri doğanın eritemediği plastik poşetlerin para ile satışını onaylarken diğer kısım buna sert tepkiler veriyor. Ancak tüm dünyayı ilgilendiren ve ülkemizin konuda ağır hareket ettiği elektrikli araç vergileri yeniden gündeme geldi.

EV otomobiller bu sefer tahmin edilmesi zor bir kısımdan vergilendirilecek. Temele bakıldığında otomobillerle birlikte pilli tüm araçlar da bu vergiye tabi tutulacak. Türkiye’de satışı en çok olan pilli otomobil grubu, hibrit araçlar. Toyota Prius, Hyundai Ioniq ve yeni kasa değişimi yaşayan Nissan Leaf gibi revaçta olan Japon modeller.

Sayıları daha az olsa da Tesla gibi tamamı elektrikli ve hibritlerin taşıdıkları bataryalarının kilo başına 15 TL alınmasına karar kılınmış! Peki hibrit ve plug-in hibrit motorlu araçlar ne yapacak? Benzin motoruna destek amaçlı koyulan elektrikli araçlardan otomatik olarak bir vergi alınıyor.

Resmi gazetede onaylanan son MTV oranları dışında kanuna göre hibrit araçların pillerinden de ekstra para alınacak. Belki bu kısma bir düzeneleme getirilebilir. Tek umudumuz daha temiz bir dünya için atılan elektrik araç adımına ülkemizinde desteklemesi!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum