Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisine Dış Kaynaklardan Güçlü Destek

Türkiye'nin ekonomik dinamiklerini belirleyen dış kaynak akışı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarıyla bir kez daha gündemde. Detaylar haberde;
Türkiye Ekonomisine Dış Kaynaklardan Güçlü Destek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış finansman kaynaklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Şimşek, Türkiye’nin dış kaynak akışının güçlü bir ivmeyle devam ettiğine dikkat çekti.

Uluslararası finans kuruluşlarının ülkeye sağladığı desteklerin artarak sürdüğünü dile getiren Şimşek, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) deprem bölgesi için açıkladığı 1,5 milyar euroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon euroluk desteğe yönelik mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.

Ayrıca Dünya Bankası’nın da Türkiye’ye 3 ayrı proje için destek sağladığını belirten Şimşek, bu projelerin enerji arz güvenliği ve işletmelerin yeşil dönüşümüne yönelik olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek’in verdiği bilgilere göre Dünya Bankası tarafından sağlanacak yaklaşık 1,5 milyar dolarlık destekle Türkiye’nin enerji arz güvenliği ve yeşil dönüşüm süreci desteklenecek.

Söz konusu destek kapsamında Türkiye’deki dağıtık enerji için piyasa geçişinin hızlandırılması, sosyal kapsayıcı yeşil geçiş ve endüstriyel emisyon azaltımı gibi önemli projelere finansman sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, bu projelerle Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedeflerine ulaşması için Dünya Bankası ile güçlü bir iş birliği yürütüldüğünü belirtti.

Ayrıca geçen sene Türkiye’ye sağlanan dış kaynak tutarının 8,8 milyar dolara ulaştığını ifade eden Şimşek, bu kaynakların ülkenin ekonomik hedeflerine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Şimşek’in açıklamalarına göre Türkiye ekonomisi, uluslararası finans kuruluşları ve diğer kaynak sağlayıcılar tarafından desteklenmeye devam ediyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın