Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Gazetesine Göre Türkiye Ekonomisi Resesyona Doğru İtiliyor!

Köklü İngiliz gazetesi The Guardian, Türk lirasındaki düşüşle ilgili haberinde bu düşüşün ekonomiyi kesin bir resesyona doğru iteceğini yazdı. Detaylar haberimizde;
İngiliz Gazetesine Göre Türkiye Ekonomisi Resesyona Doğru İtiliyor!

Türk lirasındaki düşüşle ilgili haber yapan bir diğer kurum da İngiliz gazetesi The Guardian oldu. Dolar kurunun Asya borsalarının açılışıyla yeni haftaya 7.06’dan başlaması ve 7.24’ü test ederek 6.7 seviyelerine geri inmesinin ardından İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan haberde, Türk lirasındaki kötü gidişin diğer piyasaları etkilemesinden duyulan kaygıya dikkat çekildi.

Türkiye’nin yabancı kurlarda alınmış büyük kurumsal borcuna, kurun hızlıca çakılmasına ve enflasyondaki hızlı artışa vurgu yapılarak bunların birleşiminin yaratacağı etkilerden söz edildi. Bu noktada; ünlü ekonomist Andrew Kenningham’ın yorumuna da yer verildi.

Kenningham’ın yorumuna göre Türk lirasındaki düşüşün Türk ekonomisini resesyona ittiği ve bunun bir bankacılık krizini tetikleyebileceği bildirildi.

İngiliz Gazetesi Guardian Türkiye Ekonomisi Resesyona Doğru İtiliyor!ANZ Bank analistleri de bulaşma riskinin Türkiye’ye borç veren İspanyol, İtalyan ve Fransız bankaları için geçerli olduğunu, bunların yanında Arjantin ile Güney Afrika için de endişe yarattığını dile getirdi.

Ayrıca söz konusu haberde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk lirasındaki değer kaybını tersine çevirmeye dair hafta sonu yaptığı belirsiz açıklamalara rağmen düşüşün devam ettiği kaydedildi.

Analist Chris Weston da Türkiye’ye borç veren Avrupalı bankalarla ilgili olarak; ESMA’nın AB’nin Türkiye’deki durumla ilgili kaygılandığını belirttiğini vurguladı.

Analist Chris Weston Türk Bankalarına Borç Veren Avrupalı Bankalar Diğer taraftan; Türk lirasındaki düşüş tüm dünyanın odak noktalarından biri haline gelmişken doların 7 lirayı geçmesiyle Merkez Bankası’ndan piyasaları rahatlatacak hamleler geldiği görüldü. Buna göre TCMB, Türk Lirası Likidite Yöntemi ve Döviz Likidite Yöntemi başlığı altında tedbirler alındığını duyurmuştu.

Sonuçta; Asya piyasalarının açılışıyla yeni haftaya 7 liradan başlayan dolar kuru, Türk lirasındaki değer kayıplarıyla güçlenmeye devam ediyor. Buna göre; Asya piyasalarıyla birlikte zirveyi 7,1104 liraya taşıyan dolar kuru, TSİ 08:00 sularında 6,7433 liradan işlem görmeye başladı. İniş – çıkış arasında dalgalanan dolar kuru, 6,6742 liradan alıcı bulmaya başladı.

Euro kuru ise haftaya 8.0212 liradan başlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. TSİ 08:00 sularında 7,6661 liradan alıcı bulan Euro kuru, gelen hamlelerle bir miktar geriledi. 7,5 seviyelerine kadar gevşedi ve şu dakikalarda yüzde 3,34 oranında artıda 7,6281 liradan işlem görüyor. Sterlin kuru ise haftaya 9,0646 liradan başlangıç yaparak tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum