Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi 2021 Yılının 3. Çeyreğinde %7,4 Büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu, piyasaların merakla beklediği üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı.
Türkiye Ekonomisi 2021 Yılının 3. Çeyreğinde %7,4 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreklik dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %7,4 büyüdü.

GSYİH Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını içeren ikinci çeyrekte, yıllık bazda %21,7 oranında artış göstermişti.

Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetlerinde zincirlenmiş hacim endeksi %25,4, bilgi ve iletişim faaliyetleri %22,6 oranında artış gösterdi.
Cari Fiyatlarla GSYİH
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde hizmetler endeksinde %20,7, diğer hizmet faaliyetlerinde %11,7, sanayide %10, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetlerinde %8,3, gayrimenkul faaliyetlerinde %4,7 oranında artış gerçekleşti. Zincirlenmiş hacim endeksi finans ve sigorta faaliyetlerinde %19,9, inşaatta %6,7, tarım, ormancılık ve balıkçılıkta %5,9 oranında geriledi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %2,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde ise %7,8 oranında artış gerçekleşti.

Cari fiyatlarla GSYİH  %35,5 artarak 1 trilyon 915 milyar 467 milyon TL, dolar bazında 225 milyar 497 milyon dolar oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde hanehalklarının tüketim harcamaları bir önceki çeyreğe göre %9,1, devletin nihai tüketim harcamaları ise %9,6 arttı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde mal ve hizmet ihracatı zincirlenmiş hacim endeksi olarak %25,6 artarken, ithalatta %8,3 oranında düşüş gerçekleşti. işgücü ödemelerinde %36,3, net işletme artığı/karma gelirinde %38,6’lık artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.