Yatırım yapmaya başla!

Türkiye GSYiH 2019’un Üçüncü Çeyreğinde %0,9 Oranında Büyüdü

TÜİK tarafından açıklanan dönemsel verilere göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde, 2018 yılının aynı çeyreğine göre %0,9 arttı.
Türkiye GSYiH 2019’un Üçüncü Çeyreğinde %0,9 Oranında Büyüdü

Piyasalar için en önemli ekonomik verilerden biri olan gayri safi yurt içi hasıladaki (GSYİH) değişim oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke ekonomisinin 2019’un üçüncü çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 0,9 artış gösterdi.

Uzmanların beklentisi yüzde 1 büyüme olması yönündeydi. Geçtiğimiz haftalarda da 2019 sonu ve 2020 büyüme tahminlerini paylaşan kurumların hemen hepsinin, beklentilerini yukarı yönde revize ettiklerine tanık olmuştuk. Nisan ve Haziran ayları arasını kapsayan ikinci çeyrek döneminde ise GSYİH %1,5 oranında daralma göstermişti.

Türkiye’nin ekonomisi üçüncü çeyrekte, yıllık bazda beklentilere paralel yönde büyüme gösterdi.

Büyüme RakamlarıEkonomistler mal ve hizmet ihracatında son dönemde görülen artışın büyümeyi desteklediğini belirtiyor. 2019’un ilk çeyreğinde %2,4, ikinci çeyreğinde %1,5 küçülen ekonomi, Temmuz ve Eylül ayları arasını kapsayan dönemde artıya geçerek, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %0,9 büyüme kaydetti. Üretim yöntemiyle GSYİH tahmini söz konusu dönemde %11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon lira oldu.

Tarım sektörünün toplam katma değerinin %3,8, hizmet sektörünün (ulaştırma, konaklama, yiyecek) %0,6 ve sanayi sektörünün %1,6 artması büyüme rakamlarını yukarı yönde etkileyen, inşaat sektöründeki %7,8’lik azalma ise aşağı yönde etkileyen kalemler oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %0,6, bu yılın ikinci çeyreğine kıyasla ise %0,4 oranında artış gösterdi.

Üçüncü çeyreklik dönemde mal ve hizmet ihracatında yıllık bazda %5,1’lik artış gerçekleşti.

GSYH Katma DeğerMal ve hizmet ihracatı ekonomideki dengelenmenin etkisini göstermesiyle son aylarda kayda değer oranda iyileşme gösterdi. Ancak bu alanın ithalatında da %7,6 oranında artış oldu. Hanehalkının nihai tüketim harcamaları %1,5, devletin nihai tüketim harcamaları %7 yükseldi. Öte yandan gayrisafi sabit sermaye oluşumunda %12,6 azalma gözlendi.

Söz konusu dönemde işgücü ödemeleri %19,8, net işletme artığının karma gelire oranı %6,2 artışa işaret etti. İşgücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içerisindeki payı %33,4 oldu. Bu oran 2018’in aynı döneminde %31,3 olarak açıklanmıştı. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde %52 olan net işletme artığı/karma geliri payı ise %49,3’e geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum