Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Ekonomisi 2019’un İlk Çeyreğinde Yıllık Bazda %2,6 Daraldı

Üretim yöntemine göre Ocak ve Mart aylarını kapsayan dönemde Türkiye ekonomisi, 2018 yılının ilk çeyreğine kıyasla %2,6 oranında daraldı.
Türkiye Ekonomisi 2019’un İlk Çeyreğinde Yıllık Bazda %2,6 Daraldı

Piyasaların günlerdir merakla beklediği gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde  bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,6 oranında küçülme gösterdi. Ekonomi 2018 yılının son çeyreğinde %2,6 artış, yılın tamamında ise %3 daralma göstermişti.

Bloomberg HT Araştırma Masası’nın yaptığı ankette ilk çeyrekte büyümenin gerileyeceği tahmin edildi. 19 kurumun katıldığı anket sonucuna göre birinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin -%2,5 daralacağı, 2019’un sonunda ise %0 büyüme beklendiği ifade edildi. Ankete katılan kurumlardan en kötü tahmin %3,2 daralma, en iyi tahmin %0,5 daralma şeklinde oldu.

2019’un Ocak-Mart dönemimde GSYH zincirlenmiş hacim endeksi olarak , geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2,6 azaldı.

İlk Çeyrek BüyümeSöz konusu dönemde GYSH tahmini cari fiyatlarla %16 artarak 914 milyar 699 milyon TL oldu. Yılın ilk çeyreğinde tarım sektörünün toplam katma değerinde %2,5 oranında artış olurken, sanayide %4,3 ve inşaatta %10,9 oranında azalma gerçekleşti.

Genel rakamları oluşturan diğer faaliyetler altında hizmetler sektörünün (ticaret, ulaştırma ve yiyecek) katma değerinde de %4’lük düşüş oldu. Yıllık bazda %2,6 daralan büyüme oranı, bir önceki çeyreğe kıyasla %1,3 büyüdü. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 azaldı.

İlk çeyrekte devletin nihai tüketim harcamaları %7,2 oranında artış, gayrisafi sabit sermaye oluşumu %13 düşüş gösterdi.

Harcamalar Büyüme HızlarıHanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamalarını gösteren endeks %4,7 azaldı. Mal ve hizmet ihracatında %9,5 oranında artış, ithalatında ise %28,8’lik düşüş olduğu açıklandı. Söz konusu dönemde işgücü ödemelerinde, 2018’in aynı çeyreği ile kıyaslandığında %20,9 oranında artış oldu.

Net işletme artığı/karma geliri de %10,8 yükseldi. İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla GSYH katma değeri içindeki payı %39,3 olarak açıklandı. 2018’in aynı döneminde bu oran %38,3 seviyesindeydi. Geçen yıl %43,3 olan net işletme artığı/karma gelirin payı ise %40,8 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum