Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Ekonomisi 2018’in İlk Çeyreğinde %7,4 Büyüdü

2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Buna göre gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) Ocak – Mart ayları arasında %7,4 oranında büyüme kaydetti.
Türkiye Ekonomisi 2018’in İlk Çeyreğinde %7,4 Büyüdü

Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde, piyasa beklentisini aşarak %7,4 büyüme sağladı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini, 2018’in ilk çeyreğinde cari fiyatlarla %21,9 arttı ve 792 milyar 691 milyon lira oldu. 2017 yılının genelinde gerçekleşen büyüme oranı da %7,4 seviyesindeydi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; gayrisafi yurt içi hasıla Ocak ve Mart aylarını kapsayan dönemde %7,4 büyüdü.

Gayrisafi yurt içi hasılayı oluşturan faaliyetlere bakıldığında, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörü toplam katma değeri %4,6, sanayi sektörü %8,8, inşaat sektörü %6,9 artış gösterdi. Ulaştırma, ticaret, konaklama, yiyecek hizmeti gibi alanların faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değerinin %10 olduğu bildirildi.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi yılın ilk üç aylık döneminde, geçen yılın aynı aylarına kıyasla %7,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi bir önceki çeyreğe göre %2 artış gösterdi. 2018’in birinci çeyreğinde yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2017’nin aynı dönemine göre %11, devletin nihai tüketim harcamaları %3,4 ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %9,7 oranında artış gerçekleştirdi.

İşgücü ödemeleri 2017’nin aynı çeyreğine göre %18,7, net işletme artığı/karma geliri %22,8 yükseldi.

İşgücü ödemelerinin cari gayrisafi katma değer içerisindeki payı geçen yılın aynı aylarında %38,8’di, fakat bu verilerde %37,8 düzeyinde geldi. Net işletme artığı/karma gelirin payında ise artış oldu. Söz konusu veri %44,1’den %44,4’e çıktı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, büyüme rakamları açıklanmadan önce yaptığı konuşmada; senenin başında aldığı tedbirlerin çok isabetli olduğunu ve %7’nin üzerinde büyüme beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller ile güçlü büyümeye devam edildiğini söyleyen Erdoğan, %7,4 oranında gelen büyüme rakamlarına ilişkin OECD ülkeleri arasında birinci, G20 ülkeleri arasında ikinci sırada olduğumuzu belirtti. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaya devam ettiğimizi de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum