Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Dünyanın En Büyük Kredi Garanti Fonu Konumunda Bulunuyor

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, yaptığı açıklamalarda KGF olarak dünyanın en büyük kredi garanti fonu olduklarını dile getirdi. İşte detaylar;
Türkiye Dünyanın En Büyük Kredi Garanti Fonu Konumunda Bulunuyor

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, bazı özel açıklamalar yaptı. Türkiye’deki kredilerin yaklaşık %11’lik kısmının KGF mekanizması ile kredilendirdiğini belirten Gergerli, 2017 yılında sağlanan 200 milyar lira tutarındaki pakette KOBİ’lere %90, KOBİ dışındaki firmalara %80 ve ihracatçı firmalara ise %100 garanti verildiğini bildirdi.

Daha sonra bu oranların KOBİ dışındaki firmalara %75 ve KOBİ’lere %80 olarak değiştirildiğini açıklayan Gergerli, son pakette tüm şirketlere %80 garanti sağlandığını söyledi. Gergerli’ye son zamanlarda KGF’den alınan kredilerle yat ve araba gibi malların alındığı eleştirilerinin tekrar gündeme gelmesiyle alakalı bazı sorular yöneltildi.

750 bin işletmeye 350 milyar civarında krediye kefalet sağlandığını belirten Gergerli, bu kredilerin %34’ünün imalatçı ve ihracatçı firmalara, yaklaşık 55 milyar liralık kısmının ihracatçılara ve %76’sının KOBİ’lere kullandırıldığını belirtti.

İsmet Gergerli 750 Bin İşletmeye 350 Milyar Civarında Krediye Kefalet Sağlandığını Belirtti“Bu bilgiler tuhaf geliyor, söylenenler bizim veri setimize göre doğru değil. 750 bin işletmeye 350 milyara yakın krediye kefalet sağlandı. Kredilerin %34’ü imalatçı ve ihracatçı firmalara, yaklaşık 55 milyar lirası ihracatçılara, %76’sı KOBİ’lere kullandırıldı. Kredilerin ortalaması 500 bin lira civarında.” ifadelerini kullanan Gergerli, bugün itibarıyla kullandırılan kredilerin üçte birinin kapandığının haberini verdi.

Bunlarla birlikte bankacılık sisteminin takibe dönüşüm oranının %4.1 olduğunu hatırlatan Gergerli, Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla verilen kredilerle bu oranın %1.6 olduğunu söyledi. “Bankacılık sistemi içinde kullandırılan kredilerin, işletme, yatırım veya gayri nakdi kredi şeklinde kullandırımı yapılmakta, sektörel olarak da her türlü takibi ve raporlaması tarafımızca yapılmaktadır.” derken kredi kullanan işletmenin aldığı parayı farklı amaçlarla kullanıp harcamasının çok kolay olmadığına işaret etti.

Gergerli, sistemin bütünü içinde amacı dışında kullanımların bankacılık sektörü tarafından gerekli kontrollerin ve izlemesinin yapıldığını düşündüğünü aktardı.

Gergerli, Bankacılık Sektörü Tarafından Gerekli Kontrollerin ve İzlemenin Yapıldığını AktardıBunlara ek olarak Türk bankacılık sisteminin risk yönetimi ve sermaye yönünden oldukça güçlü olduğunu söyleyen Gergerli, “Ocak ve Ağustos 2017’de biz Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) verileri aldık. 6-7 aylık süreçte KGF’den kredi kullanan yaklaşık 245 bin işletme oldu. Bu işletmelerin Ocak-Ağustos arasındaki toplam istihdam sayılarının 235 bin artığını gördük. 2 milyon çalışan vardı, %11’lik bir artış olmuş.” değerlendirmesini yaparken işletmeyi destekleyen bir yapı olması durumunda üretim ve istihdamın arttığını açıkladı.

Bu etkenlerin ekonominin büyümesine doğrudan katkı sağladığının 2017 yılında görüldüğünü hatırlatan Gergerli, KGF sisteminin ekonomik büyümeye %3’e yakın bir katkı sağladığını söyledi.

Ardından, “Biz dünyanın en büyük kredi garanti fonuyuz. Gelen talepleri 24 saatte değerlendiriyoruz. Gelişmiş bir teknolojik alt yapımız, iyi bir rating sistemimiz var. Biri çıkıyor veriye dayanmadan yata kata gitti diyor. Kurulan sistemi yapıcı eleştirmeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de kefalet sisteminin 1990’lı yıllara dayandığını ve kurulurken Alman modelinin esas alındığını açıklayan Gergerli, 2015 yılında daha çözüm odaklı bir sisteme geçildiğini söyledi.

Türkiye'de Kefalet Sistemi 1990'lı Yıllara DayanıyorKonuyla ilgili açıklamalarını sürdüren KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, kendisinin kaleme aldığı “Japonya Ekonomisinin Gizli Gücü-Kredi Garanti Kurumları” adlı kitabından da söz etti. 2015 yılında değişikliğe uğrayan kefalet sistemi hakkında “Biz modelin değişmesi için bir çaba içine girdik. İyi örnekleri inceledik. Güney Kore ve Japonya. Japon ekonomisinde KOBİ’ler çok önemli. Sony örneği çok çarpıcı. Bu şirket küçük bir KOBİ’yken kredi garanti sistemi ile bir dünya markası haline gelmiş.” şeklinde görüş bildirdi.

Ardından yine Güney Kore’de Samsung ve LG’nin de kefalet sistemi ile büyüyen KOBİ’lerden oluştuğunu hatırlattı. 2008’deki finansal krizde Japonya’nın kefalet oranının %100’e çıktığını ve 2013 yılına kadar bu oranın devam ettiğini aktaran Gergerli, 2013 yılında normalleşmeyle birlikte kefalet oranının %80’e düşürüldüğünü açıkladı.

Japonya’da 2008-2013 yılları arasında kredi büyüklüğünün 240 milyar dolardan 330 milyar dolara çıktığı öğrenildi.

Japonya'da Kredi Büyüklüğü 330 Milyar Dolara Çıktı“Tsunami ve deprem gibi olağanüstü durumlarda da firmaların ayakta durabilmesi için devlet garanti oranını artırabiliyor. Japonya’da bankacılık sisteminin tahsili gecikmiş alacak oranı %1.2, kefalet sisteminin ise biraz üzerinde %1.5 civarında.” ifadelerini kaydeden Gergerli, Japonya’da 2000’li yıllara kadar KOBİ’lerden teminat istendiğini açıkladı.

“Asya krizinde teminatların değeri hızla düşünce çok da işe yaramadığı, bankaları rahatlatan bir yol olmadığı anlaşılmış. Sorunu çözmek için firmaların daha iyi değerlendirilmesi fikri ortaya çıkmış. İpoteksiz bir modelle krediye erişim kolaylaştırılmış. Bir şirket kurulmuş ve rating modellemesi getirilmiş.” değerlendirmesinin ardından şuanda Japonya’da kredilerin %90’ının rating ile kullandırıldığını ve teminat alınmadığını belirtti.

Tüm bunlara ek olarak, deprem, tsunami, finansal kriz gibi dönemlerde ya da normal dönemlerde de kefalet sisteminin kullanılabileceğini açıkladı. “En stabil dönemde bile bankacılık sistemi karşısında iki firma varsa bunlardan biri büyük diğeri KOBİ ise büyük firma ölçülebilir olduğunu için onu tercih ediyor.” derken, 2008 yılındaki krizin atlatılmasında Japonya’nın kefalet sisteminin önemli bir rol oynadığını düşündüğünü aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum