Yatırım yapmaya başla!

Tahminlere Göre Türkiye Dünya Sefalet Endeksi’nde 10. Sırada Yer Alacak

Focus-Economics tahminlerine göre enflasyon ve işsizlik rakamlarının yüksek seviyede gitmeye devam etmesi halinde, Türkiye bu yıl en sefil 10. ülke olacak.
Tahminlere Göre Türkiye Dünya Sefalet Endeksi’nde 10. Sırada Yer Alacak

Açıklanan makroekonomik veriler, geçen yıl 5. sırada yer aldığımız Dünya Sefalet Endeksi’nde bu yıl da bulunacağımızı işaret ediyor. 2018 yılının Ağustos ayında başlayan kur krizinin ardından ekonomik göstergelerin olumsuz geldiği bir Türkiye ile karşı karşıya kaldık.

Döviz kurlarının gösterdiği rekor yükselişin ardından enflasyonun tırmanması ve işsizliğin yükseliş trendinde olması ekonomik kriz ortamının yaşanmasına ve hükümet tarafından bir dizi önlem alınmasına sebep oldu.

Focus-Economics tahminlerine göre ise işsizliğin ve enflasyon rakamlarının böyle devam etmesi halinde, Türkiye Dünya Sefalet Endeksi’nde bu yıl 10. sırada yer alacak.

Dünya Sefalet Endeksi’nde geçen yıl %13,5 işsizlik ve %20,3’lük enflasyonla beşinci sırada yer almıştık.

Listenin ilk sıralarında Venezuela, Arjantin, İran ve Brezilya bulunuyordu. Geçen yıl 1746439.1 puanla “en sefil ülke” olan Venezuela bu yıl da yaşanan ekonomik ve siyasi krizin etkisiyle liste başındaki konumunu koruyor. 6006566 puanla birinci sırada yer alan Venezuela’da son rakamlara göre işsizlik oranı %33,350, enflasyon ise %2.295.282 seviyesinde bulunuyor.

Bizim ülkemize gelecek olursak geçen yazdan bu yana enflasyonla topyekun mücadele kapsamında birçok indirim kampanyası ve tanzim satışları başlatıldı. Ancak tüm bunlara rağmen enflasyon yükselmeye devam ediyor. En son açıklanan rakamlara baktığımızda enflasyonun %19,71, işsizliğin ise %11 seviyesine ulaştığını görmekteyiz. Tahminler verilerin bu denli yüksek gitmesi durumunda bu yıl Türkiye’nin 10. en sefil ülke olacağını gösteriyor.

Amerikalı iktisatçı Arthur Okun tarafından 1970 yılında geliştirilen endeks işsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasından oluşuyor.

İşsizliğin yükselmesi geliri olmayan kişi sayısının arttığını, enflasyonun yükselmesi hayat pahalılığını gösteriyor. Dolayısıyla endeksin yükselmesi sefaletin arttığı anlamına geliyor. Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Steve Hanke yıllık enflasyon oranını dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi değerini de hesaba katarak belirliyor.

Buna göre Türkiye’de petrol ve demir fiyatlarının dolar kuruna bağlı olarak yükselmesi enflasyonun hesaplanan değerin daha üzerinde olduğunu gösteriyor. Buna göre Türkiye’nin Mart ayı için açıklanan %19,71 olan enflasyon oranının aslında %43 olduğunu belirtti. Hanke sözlerine “Erdoğan hükümetinden gelen hiçbir rakama güvenmeyin” ifadesini de ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum