Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Artan Drone Satışlarına Bakandan Yorum: ÖTV Gelebilir!

Gittikçe popülerleşen drone’lara alıştık. Peki, ülkemizdeki drone satışlarının son zamanlarda ne kadar arttığını ve bu yüksek rakamların yeni bir ÖTV ile sonuçlanabileceğini biliyor musunuz?
Türkiye’de Artan Drone Satışlarına Bakandan Yorum: ÖTV Gelebilir!

İlk etapta askeri amaçlı üretilen İHA veya drone’lar, günümüzde hem eğlence hem de iş amaçlı kullanılıyor. Pek çok sektörde kendine yer edinen bu cihazların satış rakamları da hızla yayıldıklarını gösteriyor.

Zaten piyasada; 120 km hıza ulaşabilen en hızlı drone’dan tutun da film ve klip çekimlerine özel 5.2K çözünürlüklü drone modellerine kadar bir dizi farklı cihaz bulunuyor. Kaldı ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2017’nin ilk 5 ayındaki drone ithalatının 7 milyon dolara ulaşması da durumu kanıtlıyor. İşte hızla artan drone satışları ve bu rakamların ardındaki nedenlerle olası sonuçları:

Yılın ilk 5 ayında 4.200 adet drone ithal edildi. Ki bu rakam, geçen senenin aynı döneminde 2.800’dü. Neredeyse % 50’lik bir oranla artan drone ithalatı, doğal olarak yetkililerin ilgisini çekti.

Yılın ilk 5 ayında 4.200 adet drone ithal edildi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu konudaki yorumu ise şöyle oldu: “Drone’ların sayısı artıyor, ÖTV gelebilir.” Drone ithalatında dünya 6. olan ülkemizde, sayılar geçen her gün biraz daha artıyor.

Drone’ların sayısı artıyor, ÖTV gelebilir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yılın sonunda ülkemizdeki kayıtlı drone sayısı 8.349’ken, kullanıcı sayısı ise 11.839’du.

Drone sayısı ikiye katlandı

ABD’deki kayıtlı drone sayısı ise 770 bin olarak açıklanmıştı. Dünya genelindeki drone sayısının ise 7 milyona ulaştığı belirtilmişti. Uzmanlar, 2020 yılında dünya genelindeki drone sayısının 29 milyona ulaşacağını ve piyasa hacminin 12 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor.

Sonuçta; dünyayla birlikte ülkemizde de drone’lara gösterilen rağbet artıyor. Bu durum da Maliye Bakanı’nın “ÖTV gelebilir” sözlerinin bir nevi “drone’lar için vergi vermeye hazırlıklı olun” anlamına geldiğini gösteriyor. Bakalım, beklenen ÖTV ne zaman gelecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum