Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı 2018’de %13 Azaldı

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan’ın aktardığı bilgiye göre, Türkiye’nin gaz tüketimi 2018’de bir önceki yıla kıyasla %13 azaldı. Rusya’nın arz kaynakları içindeki payı ise %50’nin altına indi.
Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı 2018’de %13 Azaldı

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, sektördeki gelişmeler ve tüketim miktarları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’nin gaz ithalatının 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla %13 azaldığını söyleyen Arslan, sıvılaştırılmış gaz (LNG) piyasasındaki rekabete bağlı olarak Rusya’nın gaz arz kaynaklarındaki payının 2010 yılından bu yana ilk kez %50’nin altına düştüğünü belirtti. Doğal gazda 2017 yılında rekor tüketim gerçekleştiğini, ancak 2018 yılında tahminlerin çok altında kaldığını ifade etti.

Ilıman geçen kış mevsimi ve elektrik piyasasında yaşanan gelişmelerin doğal gaz tüketimini etkilediği bildirildi.

Yaşar Arslan, konut ve elektrik üretim amaçlı gaz tüketiminin geçen yıl, 2017’ye göre %8 gerileyerek 49,6 milyar metreküpe indiğini söyledi. 2017 yılında konutlardaki gaz tüketiminin 13,5 milyar, 2018’de ise 12,5 milyar metreküp olduğunu ifade eden Arslan, bu miktarın abone sayısında 1,1 milyonluk artış olmasına rağmen gerçekleşmesine dikkat çekti.

Bu gelişmede doğal gaz cihazlarının daha verimli hale gelmesinin, ısı yalıtımının ve tasarruf yatırımlarının etkili olduğunu belirtti. 2018 yılında konut başına tüketim miktarının bir önceki yılın rakamlarına göre %14 azalarak, 860 metreküpe indiğini söyleyen Arslan, ortalama bir konutun Ocak ayında gaz kullanımı için 1.050 lira ödediğini dile getirdi.

Son yılların en soğuk kışının yaşandığı Ocak ayında, günlük 245 milyon metreküp doğal gaz kullanımı ile rekor kırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 8 Ocak’ta kırılan gaz tüketimi rekorunu hatırlatan Arslan, bu miktarın %80’inin konutlarda tüketildiğini söyledi. Rekor tüketimin gerçekleştiği gün İstanbul’da ortalama 10, Ankara’da yaşayanlar ise 12 metreküp gaz kullandı. Ülke genelinde bu rakam ise 13,6 metreküp olarak açıklandı. Peki, en soğuk günde insanlar ısınmaya ne kadar para ödedi? GAZBİR YKB Yaşar Arslan, 8 Ocak’ta vergiler dahil bir konutun ortalama 18,5 lira ile ısındığını açıkladı.

Elektrik santrallerindeki doğal gaz kullanımı da söz konusu dönemde %10 azalarak 18,5 milyar metreküpe indi.

Toplam elektrik üretiminde gazın payının %37,17’den %31’e gerilediği ifade edildi. Geçen yıl hayata geçirilen LNG terminali yatırımlarının etkisiyle bu alandaki ticarette önemli bir artış olduğu, genel ticaretteki payının son üç yılda %14’ten %22’ye çıktığı belirtildi.

Doğal Gaz Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayın

Yaşar Arslan, Türkiye’nin gaz tüketiminde bir önceki yıla göre %9 oranında düşüş olduğunu, LNG piyasasındaki rekabete bağlı olarak Rusya’nın ülkemizdeki arz kaynakları içindeki payının %50’nin altına indiğini aktardı. Bu yılın başlarından itibaren Gazprom ile yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye gaz piyasasında Rusya’nın payının daha da azalacağını öngördüklerini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum